View Single Post
  #18  
Vechi 22.01.2019, 23:11:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Modificarea consta doar in sublinierea ultimelor cuvinte.
Am înțeles.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Tot ceea ce a facut in special regele Carol 1 m-au facut un regalist convins. Cand Carol 1 a venit in Romania el a considerat ca are o misiune divina, si intradevar ne-a ridicat mult in cei parca 47 de ani cat a fost rege. Dar si loialitatea regelui Ferdinand si Mihai 1 chiar daca ei nu au avut o personalitate asa puternica ca a lui Carol 1 ar indemna pe oricine sa creada in oamenii astia care desi nu erau romani ,au devenit romani .
E o părere, o respect, ar fi foarte greu de schimbat forma de guvernământ pentru că ar trebui schimbată Constituția, românii nu se mobilizează la referendumuri, s-a văzut rezultatul trecut.

N-ar mai trebui organizate referendumuri până când nu se anulează de tot pragul de participare, altfel se aruncă banii pe fereastră pentru o opinie care nici măcar nu se poate materializa concret.

În Elveția nu există prag de participare, iar cei ce boicotează sunt sancționați indirect prin opinia celor care se prezintă, nu cum e în România, cei care participă la un referendum sunt sancționați de pasivitatea/nepăsarea și nesimțirea altora.

Regalitatea a evoluat atât de mult încât ea a devenit mai mult decorativă ( în Belgia, Olanda, Norvegia Suedia, Japonia).

Regele n-ar mai avea atâtea prerogative precum la finele secolului 19, nu ar mai avea aceeași influență la scară istorică.

Problema regalității e că un degenerat af fi greu de înlăturat de la domnie și aduce prejudicii de imagine țării cât timp stă pe funcție, a se vedea Carol al 2-lea.

A doua problemă e succesiunea la tron, cine vine o femeie sau Nicolae Medford Mills ? Ambii s-au certat ca la ușa cortului pe trupul regelui Mihai, au chemat poliția în Elveția, cu îmbrânceli și forțări de ușă, au adus rușine internațională prin acele comportamente nedemne de eticheta regală.

Principele Radu a candidat inițial la prezidențiale în 2009, iar apoi s-a retras, până la urmă simpla lui candidatură, recunoaște indirect forma de guvernământ Republică Semiprezidențială, altfel o alteță regală n-ar fi candidat niciodată la funcția de președinte al unei republici.
Regele Mihai n-a intenționat niciodată să candideze la prezidențiale...

Eu nu sunt de acord nici măcar ca președintele să aibă 2 mandate, ajunge un singur mandat prezidențial și gata altul la rând, e mult aproape 10 ani la conducere, în Evul Mediu erau domnitori care nu prindeau 10 ani.

De ce să-mi influențeze un ratat 10 ani viața prin blocajul instituțional al puterilor din stat și să scadă ratingul financiar de tară Moody s (și blocajul instituțional e luat în calcul de investitori) ?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Stii ce e cel mai scump lucru in lumea asta?
Iti spun eu sa nu te mai chinui : Slava desarta. Stiu nenumarati care si-au facut etaj la casa te miri cate camere ,in care din nefericire nu sta nimeni. Sau poate pe an stau cativa musafiri cateva zile.
Simona nu știu dacă are casă cu multe etaje :) are hotel-pensiune de 4 stele la Poiana Brașov în care ar fi investit 2 mil de euro.

Vezi: Care sunt prețurile la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov. Are unul și în orașul de sub Tâmpa

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sau altii care nu isi iau Logan ca sa isi iau altceva care sa arate o alta clasa sociala. Dar masina isi face tot treaba aia.
Simona Halep are mașini de lux, la o știre se spunea că deține următoarele mărci:
Comoara din garajul lui Halep:

„În garajul Simonei se află un Mercedes GLE 450 AMG, un Mercedes CLS AMG, un Porsche 911 Carrera S, un Porsche Panamera și un Range Rover.”

Cred că te pricepi foarte bine la șofat, de aceea am și enumerat mărcile.

De altfel Simona Halep într-un clasament WTA All Career Prize money până la data de 14 ianuarie 2019,se estimează ca ar fi pe locul 6 la câștiguri din toate timpurile în tenisul feminin, a încasat până acum: suma de 28,157,199 * nu se știe valuta probabil USD.

A depășit-o chiar și pe Steffi Graf care e abia pe 14 deși scuzat fie-mi sarcasmul niciodată Simona nu va avea influența în tenis pe care a avut-o Steffi Graf.

Steffi Graf a câștigat 22 de Grand Slamuri pe toate suprafețele US Open, Australian Open, Wimbledon și French Open (Rolland Garos).


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Eu nu stiu nici un alt jucator care sa isi faca crucea la sfarsitul meciului. Eu cred ca e o crestina autentica.
Vorbind doar de tenis:
Novak Djokovic :) - video Djokovic își face cruce

Și Maria Sharapova poartă la unele meciuri o cruciuliță mică vezi -Sharapova - Peterson A.O.2019, aici cruciulița i-a ajuns la umăr.

Problema e că eu n-am văzut-o să-și facă cruce când pierde, poate greșesc, sau mi-a scăpat dar e ușor așa cu Dumnezeu doar la fericiri, iar la pierderi numai nervi și rachete rupte.
Așa și Gigi Becali la victorii e cu metaniile în mână.

Scuză-mă pentru sarcasm dar cine nu ar vrea să se smerească măcar cu 500.000 de euro în cont, bani liberi de orice obligații ?
Eu cred că 6 din 10 oameni ar înmulți banii aceștia, fără să se dezumanizeze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote