View Single Post
  #20  
Vechi 24.01.2019, 00:52:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Nu e deloc același lucru: dacă vrei să te faci chirurg și să zicem nu iei examenele respective, există o mulțime de meserii similare pe care le poți alege ținând cont de cunoștințele acumulate.
Dacă nu treci examenul de admitere în medicină, nu ai acces nici la celelalte ramuri.

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Dacă te faci sportiv și după 4-5 ani îți dai seama că nu faci față e foarte greu să-ți schimbi meseria astfel încât să ai o meserie cât de cât...iar o meserie intelectuală nu prea ai cum să mai ai...
Nu e adevărat că rămâi pe dinafară dacă nu reușești într-un sport, sunt atâția care au făcut sporturi până și la licee sportive și nu i-a încurcat să-și aleagă altă profesie.

Se poate face și ceva facultate de educație fizică, pot preda și ore de tenis sau să facă altă disclipină.

În Franța de ex. sportivii care nu reușesc în handbal au toți o școală în spate subvenționată de stat, și în alte țări școala merge în paralel cu sportul de performanță, tocmai pentru a nu rămâne pe dinafară în caz de nereușită.

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Nu ai dreptate. Eu am vrut să fac ping-pong de performanță prin clasa a VI-a și mi s-a spus că trebuie să vin la antrenament în fiecare zi. M-am gândit ce înseamnă asta și am renunțat pentru că vroiam să mă țin de carte.
Ce treabă are tenisul de câmp cu tenisul de masă ?

La tenis de masă te antrenezi numai în sală, pe o suprafață extrem de rapidă din lemn, nu ai vânt, ai altă priză la paletă, mingea are alte efecte.

N-am nicio îndoială că Federer pierde în fața unui semi-amator la tenis de masă, iar Timo Boll pierde cu un junior de perspectivă 6-0,6-0,6-0 la tenis de câmp, dacă le încrucișezi disciplinele.

La tenis de câmp există campionate profesioniste exemplu Grand Slamuri pentru juniori în care joacă de pe la 16 ani până pe la 18, 19 și Simona Halep a câștigat Roland Garros la juniori.

Deci încep cam pe la 12-13 ani să facă trecerea la alt nivel cu un antrenor mai scump, cu antrenamente mai dure care îi pregătesc individual, n-ar avea nici bani părinții să închirieze separat un antrenor la vârste mici, de aia se fac serii.

Dar nu-i omoară cu antrenamentele, pentru că prea multe antrenamente n-ar putea fi asimilate de un jucător la vârsta aceea.

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
În termeni absoluți ai dreptate. Diferența între un sportiv și proiectant de complexe sportive este că primul face o activitate care se vede la televizor și dacă e bun poate să încânte și atrage fani, creează emoție, spectacol, plăcere în rândul telespectatorilor. Munca proiectantului de complexe sportive nu prea încântă pe nimeni...poate pe pasionații de arhitectură...
E vorba de productivitate în muncă, chiar dacă cineva face o meserie intelectuală care nu se vede imediat dar în care muncește 6-8-10 ore pe zi pentru care s-a pregătit din liceu, are cam aceleași merite în societate ca și un sportiv de succes, dar la salarii nu sunt plătiți la fel.

Prețul corect al premiilor în tenis se apropie de adevăr prin ce e la tenisul de dublu, sau măcar o medie între cele două.

Audiența nu e un criteriu care să valideze cum că un sportiv muncește mai mult decât alții (sportivi în alte discipline, nesportivi).


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Eu zic ca nu e de judecat Simona, le-a castigat pe munca cinstita.
Problema e ca am vazut oameni care isi ridica te miri ce etaje cu mari eforturi si retineri, nu merg in concedii si nu sta nimeni acolo sus. Deci o forma de snobism ca si cand ar apartine unei lumi,unei clase sociale instarite, dar e doar o fatada ca ei nu pot sustine in mod firesc acel mod de viata.
Premiile din tenis sunt mult inflaționate, cam asta era una din ideile de pe acest thread, pe lângă faptul că e discutabil unde se trage linia la modestie și smerenie în sport, nu e bine să hiperbolizăm prea mult personaje pentru că de fiecare dată percepția e subiectivă, în funcție de ce vedem.

Dacă a ajuns Simona, să câștige mai mult decât Steffi Graf care are 22 de G.S, cu un singur Grand Slam câștigat din 4 finale, e clar că e o aberație inflațională a vremurilor noastre precum salariile jucătorilor de fotbal, premiile la baschet în NBA și la main eventurile de box și în Formula 1.
Toate aceste discipline au în comun inflația nesimțită, lăcomia organizatorilor și supracotarea evenimentului.

Tenismenul, nu e singurul sportiv care se antrenează, (există alte sporturi mult mai dure) nu are o disciplină de contact fizic, nu se antrenează în ploaie (n-ai ce să faci cu niște mingi îmbibate cu apă) sau la temperaturi extreme.

Comparația se poate face chiar vizavi de tenisul la dublu, acolo premiile sunt mult mai mici și se împart la 2, era o diferență de vreo 3 mil și ceva la A.O simplu/dublu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.01.2019 at 01:25:23.
Reply With Quote