View Single Post
  #41  
Vechi 13.09.2022, 09:40:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Sinoadele Ecumenice au tratat anumite erezii,devieri de la Adevar.
Spune Părintele Staniloaie: Dogmele sunt cele care ajuta omul sa ajungă in cer pe cale. Care nu lasă abatere nici la stânga,sau dreapta, pentru a nu rătăci, pentru a ajunge la lumina, a nu cădea în întuneric.
Suntem binecuvântați ca avem dogma ortodoxa.

New Age e neo-panteism și neo-protestantism. Vechea concepție despre univers a lui Platon și idei din hinduism.
La care au adăugat ideea ca se termina epoca peștilor și începe a varsatorului.Si asa se termina cu creștinismul.
Pentru ca asa vor ei. Exista declarații masonice ale membrilor din loji ca asta vor și asa vor lucra. Astea sunt lucruri deja cunoscute.

Știu ca la toate tarabele,librăriile au năvălit cărțile astea. Pana și vânzătoarea de la taraba cu înghețată vrea sa fie una cu universul când se cearta cu patronul. Probabil e o moda. Copil de 12 ani are mai multa minte: pai nu e bine sa fii una cu universul, ca sunt și creaturi fioroase.

Deci nimic nou sub soare. Spune Sf.Maxim Marturisitorul: Numai Învierea Domnului e singurul nou lucru sub soare.
Panteismul ca toate păcatele și ereziile sunt vechi de când lumea.

Eu recomand și literatura patristica,filocalica,dogmatică și teologica. Nu ai nimic de pierdut. Vezi ce spun ambele tabere. Și apoi alegi.
Altfel,dacă citești numai gunoaiele bune de pus pe foc New Age care au invadat spațiul și cultura noastră după revoluție, normal ca vei rezona cu astea.

Trebuie avuta mare,mare grijă și seriozitate. A sminti un suflet de la dreapta credința e păcat mai mare decât crima.Pentru ca ucide sufletul, nu trupul. Dacă influentam negativ o persoana și nu se mantuiește,iadul lui se va adaugă iadului nostru. La Judecata de Apoi vom da socoteala de orice cuvânt în deșert.

Citește controversa între Sfinții Părinți și filozofii panteisti care atacau creștinismul. Și apoi ai the big picture.
În primul rând pentru obiectivitate.

Si Sf. Grigorie Palama cu controversa legata de energiile necreate ale harului.
Mai este și la Sf Grigorie de Nazians despre transcendenta lui Dumnezeu.
Dar cel mai bine la Sf.Grigorie Palama pentru diferențierea între Ființa lui Dumnezeu și lucrarea harului în creație.
Da ești simpatic rău,nu vreau sa fiu răutăcios,însă chiar m-ai făcut să zâmbesc,că sa nu zic râd:)))

Nu te supăra...Dar ai făcut un ghiveci așa de ăla....

Practic tu nu recepționezi nimic,numa emiți...

Dar emiți prost că sa zic așa....Le iei le amesteci fără sens,dar le pui in așa fel încât să pară că are sens....

Multi poate nu se prind și îi poți prostii:))

De exemplu Iorest a sărit în sus,când am spus ce am spus despre tine,tu n-ai comentat fiindcă știi despre ce am vorbit acolo....

Sa știi că în primul rând te păcălești pe tine....

In rest...

Daca te aude vreun neoprotestant că îl faci newageist îți dă cu Biblia în cap:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 13.09.2022 at 09:43:31.
Reply With Quote