View Single Post
  #45  
Vechi 13.09.2022, 13:31:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

De exemplu Iorest a sărit în sus,când am spus ce am spus despre tine,tu n-ai comentat fiindcă știi despre ce am vorbit acolo....
Eu vorbisem pe celălalt thread că nu e bine să ne pronunțăm prea aspru despre situațiile subiective ale cuiva că poate și noi ne nimerim în altele asemănătoare.

Revenind la thread, există unii (nu toți) neoprotestanți care s-au jucat cu ghicirea datei când vine sfârșitul lumii, spre exemplu un pastor american (el singur nu un cult), a încercat prin 2011 să zică că vine sfârșitul lumii profitând de iminența cu calendarul maia:
21 mai 2011 - Sfârșitul lumii lui Harold Camping

https://www.dcnews.ro/istoria-apocal...ni_263708.html

„Cu câteva săptămâni înainte de 21 mai 2011, pastorul american Harold Camping anunța populația că vine sfârșitul lumii. Cu toate că începuseră să apară predicții referitoare la sfârșitul lumii din 21 decembrie 2012, bazat pe interpretarea Calendarului Mayaș.”

Alt pastor spunea că vine în 2020 sfârșitul:
https://evz.ro/vine-sfarsitul-lumii-...ai-e-mult.html

„Pastorul Paul Begley susține că există semne clare că a doua venire a lui Iisus Hristos se apropie cu pași repezi. Un moment extrem de important se va petrece în ziua de 21 decembrie 2020.

Asta nu e tot, semne că Ziua Judecății va veni pe 21 decembrie, cu numai câteva zile înainte de Crăciun, par să fie deduse și din celebrul calendar mayaș.”

Deci iată, doi pastori care fac ghiveci new-age, maya, deci Sergiu8 a atins și aici un punct.

Mai e și chestia că forul numit Consiliul Mondial al Bisericilor e creat de protestanți pt a uni ramurile, e tot un for ecumenist, pe considerentul că protestanții sunt despărțiți.

În practică și protestanții sunt dezbinați, se ceartă organizații locale cu președintele cultului și își fac asociații separate non-denominaționale, practic încet încet cultele care erau în anii 90 își iau și ele fărâmițare.

Fenomenul e mult mai complex, unii neoprotestanții sunt anti-new age pe față, alții fac ghiveci, pe alții nu-i interesează decât interesul personal imediat și sunt dispuși la schisme și în interiorul cultului, oameni diferiți, perspective diferite.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.09.2022 at 13:33:56.
Reply With Quote