View Single Post
  #10  
Vechi 05.08.2009, 07:30:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Despre bucataria evreiasca [...]
Alte mâncăruri
Salate: -hasa(o salată verde amestecată cu nuci și migdale, cu morcovi rași și curmale sau cu morcovi rași, smochine și migdale în sos de lămâie);
-madbuha(roșii fierte cu usturoi și ardei iute sau ardei iuți fierți în ulei, la care se adaugă usturoi; avocado cu ceapă sau usturoi, în proporții variabile, după gust, dar, de regulă, 2/3 avocado și 1/3 ceapă sau usturoi);
-humus (pastă de năut fiert) cu tahini(pastă apoasă, făcută din semințe de susan frecate cu ulei de măsline, suc de lămâie, 7 căței de usturoi, sare și o jumătate de ceașcă de apă, pastă ce se adaugă apoi peste găluștile de humus) și harisa(ardei iuți, de preferință roșii, zdrobiți). Se mănâncă și humus simplu.
Mâncăruri: -cușcuș este o mâncare adusă de evreii originari din Maroc, Tunisia, etc. Cușcuș este un griș fiert în supă de pasăre, la care se adaugă năut boabe, mărar, pătrunjel și mirodenii după gust. Se adaugă apoi și carnea de pasăre, după ce a fost fiartă împreună cu supa.
-Falafelul reprezintă o mâncare adusă de evreii din Orient, dar cu diferite îmbunătățiri pentru umplutură. Pentru cei care mănâncă falafel există o gamă largă de produse care se adaugă la cerința cumpărătorului. Obligatorie este însă pita de forma unei lipii, făcută în mod special cu un gol interior(ca un sac), pentru a o putea unge cu humus pe dinăuntru. Se introduce o umplutură ce variază după gust: ardei iute, roșu și verde tocat mare și prăjit în ulei fierbinte, sau găluști din humus. Se pot adăuga cartofi prăjiți și, la alegere, murături.
de humus, cuscus si falafel am auzit, insa nu-mi place decat falafelul, e f. bun si e de post ! apropo, eu credeam ca e mancare arabeasca, pentru ca eu luam in Bucuresti de la niste magazine credeam ca sunt ale unor arabi. sau poate e o mancare specifica Orientului Mijlociu?! si aici la NY am gasit falafel, dar parca nu e la fel de bun ca in Romania. :))
Reply With Quote