View Single Post
  #6  
Vechi 20.12.2013, 22:14:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Încă din copilărie a fost alungată de acasă de proprii părinți și locuia la cei care vroiau s-o primească.
[...]
Psalmul 26 este cel mai puternic din toată Psaltirea.
1. Domnul este luminarea mea și mântuirea mea; de cine mă voi teme?
2. Domnul este apărătorul vieții mele; de cine mă voi înfricoșa?
3. Când se vor apropia de mine cei ce îmi fac rău, ca să mănânce trupul meu;
4. Cei ce mă necăjesc și vrăjmașii mei, aceia au slăbit și au căzut. 5. De s-ar rîndui împotriva mea oștire, nu se va înfricoșa inima mea.
6. De s-ar ridica împotriva mea război, eu în El nădăjduiesc.
7. Una am cerut de la Domnul, pe aceasta o voi căuta: să locuiesc în casa Domnului în toate zilele vieții mele,
8. Ca să văd frumusețea Domnului și să cercetez locașul Lui.
9. Că Domnul m-a ascuns în cortul Lui în ziua necazurilor mele; m-a acoperit în locul cel ascuns al cortului Lui;
10. Pe piatră m-a înălțat. Și acum iată, a înălțat capul meu peste vrăjmașii mei.
11. Înconjurat-am și am jertfit în cortul Lui jertfă de laudă. Îl voi lăuda și voi cânta Domnului.
12. Auzi, Doamne, glasul meu cu care am strigat; miluiește-mă și mă ascultă.
13. Ție a zis inima mea: Pe Domnul voi căuta. Te-a căutat fața mea; fața Ta, Doamne, voi căuta.
14. Să nu-ți întorci fața Ta de la mine și să nu Te abați întru mânie de la robul Tău;
15. Ajutorul meu fii, să nu mă lepezi pe mine și să nu mă lași, Dumnezeule, Mântuitorul meu.
16. Că tatăl meu și mama mea m-au părăsit, dar Domnul m-a luat.
17. Lege pune-mi mie, Doamne, în calea Ta și mă îndreptează pe cărarea dreaptă, din pricina vrăjmașilor mei.
18. Nu mă da pe mine pe mâna celor ce mă necăjesc, că s-au ridicat împotriva mea martori nedrepți și nedreptatea a mințit sieși.
19. Cred că voi vedea bunătățile Domnului, în pământul celor vii.
20. Așteaptă pe Domnul, îmbărbătează-te și să se întărească inima ta și așteaptă pe Domnul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote