View Single Post
  #29  
Vechi 15.07.2009, 17:58:16
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Draga frate,

Sigur ca am omis, dar mai sunt si lucruri pe care cred ca le stiau toti. Mi se pare ca prin definitiemoastele sunt ale sfintilor.
In alta ordine de idei, moastele sunt doar ortodoxe, intrucat doar cei ortodocsi (cei care se inchina in Duh si in adevar) se mantuiesc. Ar fi cam culmea sa vorbim despre moastele unor oameni din afara Bisericii lui Hristos. Apropos, sfintii catolici dinainte de schisma sunt de fapt sfinti ortodocsi.

Doamne-ajuta!

PS. Am 0 interes in rationamente si schimburi de vorbe.
Doamne-ajuta!

Draga frate recunosc ca nu ma asteptam din partea dumneavoastra la un postscript atat de contondent. Dar, nu-i bai. Pe forum, ca si in viata. Daca spui ceva altfel decat sunt unii obisnuiti sa inteleaga risti sa ai surprize neplacute.

Foarte pe scurt: au si catolicii moaste cum au si ortodocsii. Este un adevar incontestabil, randuit chiar de Dumnezeu si lasat la indemana oricarui credincios care vrea sa stie.

In ceea ce privesc rationamentele. Formulari de genul: ortodoxia este calea cea dreapta; doar ortodocsii se mantuiesc sunt rezultatul firesc al interesului 0 pentru rationamente. Pacat.

P.S. Sa va substituiti lui Dumnezeu si sa decretati senin cine se mantuieste si cine nu, este riscant. Cel putin, pentru ca se contrapune smereniei.

Cu drag,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote