View Single Post
  #28  
Vechi 14.10.2008, 03:35:32
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad Vezi mesajul
Daca va uitati mai bine la ce ati citat n-ati mai reduce forma de marturisire la citeva gesturi .De ce limitati ce Dumnezeu nu limiteaza. Unde gasiti ca spune Mintuitorul ca trebuie sa-ti faci cruce ca sa-L marturisesti . De multe ori unii o fac de ochii lumii ,ca asa au pomenit din batrini,dar nu simt nimic inauntrul lor. O batrina ,bine spunea nepotului cu sinceritate ca mai bine isi face cruce pe inima ,decit de fata lumii. Marturisirea trebui sa fie intii inauntrul tau si trebuie sa se vada prin faptele catre aproapele . Lasati-L pe Domnul sa decida cine e apostat ,ca stie mai bine.
A indicat El ca trebuie sa respecti regulile normele bisericii-institutie,altfel esti apostat ?! NU . si completez cu ce ati citat :"cine marturiseste despre Mine inaintea oamenilor, voi marturisi si Eu pt acela inaintea Tatalui Meu!"
Foarte simplu si frumos a spus.
am citit la pr.Cleopa, fratele meu, dar nu mai stiu unde, ca eram in copilarie si nu-mi aduc aminte... daca nu ma insel, scrie chiar si in "pravila bisericeasca" a lui Nicodim Sachelarie, o sa ma reuit si o sa iti spun concret unde sa te uiti!
Apoi sa stii ca nu am limitat nimic, ceea ce am spus este ca a face Sf.Cruce in public, ca trec pe langa Biserica, troita, sau ma inchin ca asa simt, este "marturisire" deci o forma a marturisirii, nu marturisirea insasi! Este o marturisire dar muta! ca nu se face cu viu grai, ci cu INsemnare!
Nu fii dintre cei "ai literei" ci fii mai realist! Cati nu se rusineaza a-si face Sf.Cruce azi? 98% dintre ortodocsi! ca cei 2% sunt crestini PRACTICANTI!!! si nu eu spun ca este "apostat" cel ce se rusineaza de Dumnezeu, ci Canoanele! repet: o sa ma reuit ca sa stiu concret, si o sa te anunt!!! Fii binecuvantat!!!
Reply With Quote