View Single Post
  #29  
Vechi 14.10.2008, 03:54:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Frate "matad", am stat si m-am tot gandit la ce ai scris, nu mi se pare ca esti "in regula", in ce sens? adica nu prea esti "bastinas" al Ortodoxiei... Sf.Cruce e a Domnului Hristos, pe care S-a rastignit pt mantuirea Ta si a mea, si ma insemnez cu ea cu drag! De ce sa ma ascund? Lucrarea mea interioara intima, o stie numai Domnul Hristos, Maica Domnului si ingerul meu pazitor! Nu limitez nimic, pt.ca marturisirea de credinta are si ea formele ei! Si a te insemna cu Sf.Cruce e una din formele marturisirii de CREDINTA!!! Cu ea am fost insemnat la Botez pe tot corpul, preotul m-a binecuvantat in forma Sf.Cruci, toate sunt si se fac cu Sf.CRUCE!!! Si deci, daca ma rusinez a ma insemna cu ea, sunt apostat si cu cei fara-de-lege ma socotesc, care l-au rastignit pe Domnul Hristos... ea este simbolul mantuirii, steagul biruintei asupra mortii, altarul de jertfa al Mantuitorului!!! Pe Domnul Hristos nu-L poti separa de Sf.Cruce! Cand spui de Domnul Hristos spui si de Sf.Cruce, si vice-versa! Daca Il accepti pe Hristos in viata ta si Sf.Cruce nu, atunci ERETIC esti!!! Ai grija ce vorbe spui, ca vei da seama pt fiecare!!!
Fii binecuvantat!!! Si sa marturisesti credinta ortodoxa prin Sf.Cruce!!!
Reply With Quote