View Single Post
Vechi 25.06.2013, 11:13:14
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Implicit

O sa pun si eu cateva filme neduhovnicesti:

Down in the Delta - un film in care vom vedea o mama care isi ia copilul dintr-un cartier unde legea e violenta

Schindlers List - am indoieli ca o sa va placa, mie totusi mi-a placut ( caz real )

Letters to god - un copil bolnav de cancer ii scrie scrisori lui Dumnezeu :D ( caz real )

The king’s speech - un rege caruia ii este frica sa tina discursuri insa ajunge sa se vindece de temerile sale

Slumdog Millionaire - arata realitatea din India, imi place pentru ca nu se aseamana cu serialele indiene care dupa parerea mea is total paralele cu relitatea

Good Will Hunting - n-am cuvinte !

John Q - masuri disperate in momente disperate :)

Hachiko: A Dog's Story - Viata unui caine, avem ce invata de la acest animal ( caz real )

The painted veil - o femeie rasfatata care in final ajunge sa-si iubeasca barbatul

Forrest Gump - un personaj plin de dragoste in ciuda handicapului sau

American History X - foarte dur filmul, nu va uitati cu copii, insa are morala

Precious - foarte dur, nu va uitati cu copii

The Last Samurai - niste exemple de oameni care si-au aparat traditiile si valorile, sa luam exemplu

Remember the titans - un antrenor dur care reuseste sa aduca impreuna albi si negrii

127 hours - caz real, nu voi spune ce s-a intamplat va las sa descoperit ivoi :)

Blood diamond - cat au de suferit negri de pe urma diamanatelor ( caz real )

Mary and Max - o poveste adevarata despre prietenie, o fi animatie dar uitati-va la mesajul filmului :D
" Cei care își au mintea adunată când citesc, dar se mulțumesc numai cu cititul, fără să pună nimic în practică în vederea sporirii lor duhovnicești, se aseamănă cu agricultorii aceia care se îngreuiază să pună mâna pe plug, ci stând la umbră deasă citesc mereu cărți despre agricultură și învață multe lucruri teoretice, dar rămân nelucrători și nefericiți." (Cuv.Paisie Aghioritul)

Last edited by Marcel_Ionut; 25.06.2013 at 11:16:30.
Reply With Quote