View Single Post
  #21  
Vechi 06.03.2019, 12:04:35
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu sustin ideea ca Adam ar fi cel mai pacatos om de pe pamant. Nici un inger nu a venit cu o astfel de statistica din ceruri.
mai, in calitate de necredincios eu pot sa emit tot felul de teorii, fie ca-s bazaconii fie ca-s foarte bazate. :)) dar un credincios adevarat n-ar trebui sa-si permita libertatea asta. sigur, colocvial ar merge, dar eu cred ca e bine sa stapaneasca teoria, cat de cat.

treaba cu adam si pacatul primordial este fundamentala in crestinism, iar ortodoxia spune ca dumnezeu l-a avertizat pe adam, ai grija ce faci, eu sunt viata, daca pleci de langa mine o sa mori! orice clasament e o aberatie.

evident ca si aici iudaismul stie mult mai multe si mai bine, dar asta e alta discutie...:)) presupun ca akhenaton era si mai doxar in treaba asta...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote