View Single Post
  #99  
Vechi 23.09.2010, 17:01:59
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Sa avem nadejde!

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Andrei, oamenii sunt chemati intr-un mod diferit de Dumnezeu. Noua ni se pare nedrept acest lucru, dar Dumnezeu care cunoaste adancul fiintei noastre ne cheama la El in modul cel mai potrivit. Asa ca daca unuia Dumnezeu i-a raspuns imediat, iar altuia mai tarziu, nu a facut acest lucru din lipsa de timp, ci pentru ca acela era momentul cel mai potrivit de a-i raspunde. Iar daca altii considera ca dupa ani de staruinta nu au primit raspuns, sa ceara in continuare, cu siguranta vor primi raspuns. Imi aduc aminte de cel de la Vitezda, era prezent acolo, desi stia ca nu are pe nimeni care sa-l arunce in apa tulburata de inger. Nu a cerut sa plece, a stat cu credinta ca va fi vindecat. Si ce s-a intamplat? Dupa ani de boala, dar si de credinta a venit nu ingerul, ci Hristos personal si i-a spus ca este vindecat.
Ai dreptate, Costel,cred ca ma repet spunand sa nu-I fortam mana lui Dumnezeu- stie El cand sa ne raspunda. De cate ori mi s-a intamplat sa-I cer ceva lui Dumnezeu, am asteptat cu nadejde si nu mi s-ar fi risipit nici la capatul vietii, pentru ca Dumnezeu ne da intotdeauna tot ce avem nevoie. Sa nu-i uitam pe preoti, ei ne pot insoti in rugile noastre cu un ajutor foarte mare.Avem atatea exemple in Biblie despre rabdare si asumare. Nu m-am gandit sa separ oamenii in buni si rai, puri si impuri- Dumnezeu le stie pe toate. Si asa cum spunea un confrate, sa cautam intotdeauna ceea ce are bun omul in el.Chiar celor care ne aduc uneori mahniri- daca asta ne apropie si mai mult de Dumnezeu,sa le rugam sanatate si bine, indreptare, sa-i iertam si, daca putem, sa-i iubim. Dumnezeu iarta mult si iubeste mult, neconditionat.Si chiar pe toate nu le putem avea!Dar mai spun un lucru- vrei oameni buni langa tine? Atunci considera-i buni- pentru ei, pentru tine...intr-o zi asa va fi si chiar de n-ar fi, avem dragostea lui Dumnezeu! Si ce frumos este sa nu-i judeci pe oameni- nu stii cat de placut poate fi unul dintre acestia lui Dumnezeu!Si mai am un sfat -sa nu ne formam pareri nefondate despre cei pe care-i cunoastem putin sau deloc- si aici dau un raspuns lui Andreicozia.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote