View Single Post
  #5  
Vechi 09.10.2010, 18:35:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
\"De as graƒi in limbile oamenilor sŸi ale ingerilor, iar dragoste nu am, faƒcutu-m-am aramaƒ sunaƒtoare sŸi chimval raƒsunaƒtor.Sži de asŸ avea darul proorociei sŸi tainele toate le-asŸ cunoasŸte sŸi orice sŸtiintaƒ, sŸi de -as avea atata credintaƒ incat saƒ mut sŸi muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Sži de asŸ imparti toata avutia mea sŸi de -asŸ da trupul meu ca saƒ fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosesŸte. Dragostea indelung rabdaƒ; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiesŸte, nu se laudaƒ, nu se trufesŸte. Dragostea nu se poartaƒ cu necuviintaƒ, nu cautaƒ ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raƒul.Nu se bucuraƒ de nedreptate, ci se bucuraƒ de adevaƒr.Toate le suferaƒ, toate le crede, toate le nadaƒjduiesŸte, toate le rabdaƒ.Dragostea nu cade niciodata...\" __Uneori ne lasam sub influenta impulsului de moment si uitam ca vom fi judecati dupa legea Iubirii. Poate crestinul de astazi sa probeze jertfa de sine respectand atat de frumoasa Porunca a Iubirii?______________________________
Da, daca retezam pilonul mandriei. Pilonul mandriei urca sinele nostru pe un
piedestal foarte inalt, de unde priveste cu invidie la cei de deasupra sa si cu
indiferenta sau, eventual, compasiune la cei de dedesupt. Mandria nu stie de
iubire decat pentru sine, pentru ceilalti are doar un soi de admiratie impletita
cu multa invidie. Trebuie avut mare grija caci tot pilonul mandriei ne numara
si metaniile si rugaciunile insemnand ca pe raboj asa zisa noastra crestere in
cele duhovnicesti, cand, de fapt, sunt pure autoinaltari inselatoare. Doar prin
smerenie te inalti, iar smerenia vine din lepadarea de sine, din starea de jertfa.
Iar in starea de jertfa deschizi poarta Harului si Iubirii in Duhul si in Hristos.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote