View Single Post
  #8  
Vechi 09.10.2010, 20:52:40
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Intr-adevar, cred ca multi care nu au fost crestini au murit avand dragoste si se prea poate sa le-o ia inainte multor crestini si preoti la mantuire.
Un nene rus spunea ca Hristos este lumea aceasta, sufletul este timpul si spiritul este spatiul; nu ma pricep cat se potriveste aceasta cu teologia actuala, dar adevarul este ca in prezent suntem destul de multumiti cu cat am sleit lumea aceasta, pe Hristos cu lacomia si comoditatea noastra, si oamenii si mediul sunt resursa disponibila pentru noi, sa-i mai tragem doua-trei lovituri de bici, ca parca mai poate duce...n-am mai suferit de mult foamea ca sa ajungem sa avem iubire pentru tarana care ne poate hrani si vindeca prin plante si copaci sanatosi...
Nu-i asa ca s-ar gasi mai multi oameni in prezent care sa fie mobilizati sa mearga la razboi decat sa traiasca la sat, sa munceasca pamantul cu iubire si responsabilitate, sa munceasca sa puna padure unde tarana nu a facut fata lacomiei omenesti...ne place rau comoditatea, dar pe cat ne place pe atat se poate sa fie de desfintata de biciul propriei noastre iresponsabilitati...tare curand...
Asa ca va indemn: pregatiti-va fratilor de razoi, ca sigur vine, ca doar n-om fi mujici sa renuntam la comoditate sa facem ceva pentru tarana pe care am sleit-o.
A propos, credeti ca englezoaica care a fost ucisa pentru ca avea dragoste de niste maimute si impiedica profiturile cuiva, a furat mantuirea ?
Reply With Quote