View Single Post
  #78  
Vechi 10.12.2021, 12:27:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există o vorbă care rezumă vremurile pe care le trăim în Matei

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 24
12. Iar din pricina înmulțirii fărădelegii, iubirea multora se va răci.

Din pricina fărădelegii și a mentalităților de tip filantropica care nu sunt altceva decât înșelăciune calificată, adevărații sărmani, nevoiași, obidiți ai sorții nu mai primesc pomană pentru că lumea își pierde încrederea în toți.
Deci pentru fiecare scamator care încasează bani necinstit, un nevoiaș real e lipsit pentru că banii aceia sunt deturnați și în viitor un posibil binefăcător va fi scârbit de un impostor și nu va mai da nimănui.

Eu de aceea când sunt colecte la Biserică pentru nevoiași(cum a fost și în postul Nașterii Domnului), dau acolo din puținul meu, pentru că știu că un responsabil numit de parohie se deplasează personal și face anchete sociale să vadă despre ce e vorba, măcar știu că ajunge la un om năpăstuit, nu că-i ia altul banii sau că se duc pe mofturi, țigări, băutură etc.
Sunt parohii care au liste cu săracii reali din arealul parohiei, pe unii îi scot din listă pentru că ajung la majorat să-și câștige singuri necesarul și nu mai doresc ei, ba chiar revin și ei să ajute, în felul acesta se evită eficient cerșetoria organizată cu oameni plasați și cu scamatori de profesie.
Dragu* Domnului Iisus, pare ca am face mai bine daca am strange bani si ar imparti unul de incredere la fiecare sarac-sarac, dar asta e lucrarea mai mult a grijii si nu a milei.

Mila se lucreaza de fiecare la firul ierbii dupa porunca Domnului: ”Mila voiesc si nu jertfe”.

Daca ne luam dupa ”mai” binele filantropiilor gLumii ne integram in grijile ei si nicidecum in binele milei Divine. E si asta ce zici dumneata o ascultare de Biserica daca cere preotul din bisericuta unde activezi dar in afara de asta nu aplici?

Nu-ti fa griji, las ca aplic io.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote