View Single Post
  #6  
Vechi 01.11.2022, 17:22:55
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul meu, citind textele scrise te simti urat si inrait de mine si ti se seteaza o stare neplacuta si trista, suicidara?
N-am vorbit nicaieri despre stari suicidare si nu ma simt deloc mai inrait decat inainte. E pana la urma un lucru anormal sa incerci da devii mai rau pentru ca altii se exprima intr-un mod agresiv.

Desigur e neplacut sa citesti texte cu incarcatura negativa. Iar crestinii se pricep de minune la asa ceva, daca ar fi sa ma gandesc doar la blestemele lui Vasile cel Mare care l-ar umple de oroare pe oricare om doritor de liniste sufleteasca. Asa ca nu ma mira deloc sa citesc texte in care la fiecare al treilea cuvant se insereaza cate un termen horror.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Fraierii ca mine si ca tine au crezut in povestile astea sateiste si in legendele viclene care au fost raspandite iata pe scara larga in lume incat nu exista familie care sa nu fi cititi legendele olimpului si nu exista sportiv care sa nu ravneasca la medalii olimpice sau la demoncratia sateista.
Domnule Moroco, eu nu cred in prostii. Nu cred nici in legendele lui Hesiod despre zeii Olimpului, desi consider totusi ca Teogonia lui in care e vorba despre acesti zei nu e o prostie. In acest caz toata literatura care e fictiune ar fi o prostie. Or un om care crede ca operele de fictiune sunt idiotenii da dovada de un orizont de gandire foarte limitat. Pe de alta parte povestile vechii Grecii n-au nicio legatura cu satanismul. Satanismul despre care vorbiti e o inventie a lumii crestine, as putea spune, e incifrat in structura gandirii crestine conform careia omul poate sa aleaga doar intre doua lucruri: Dumnezeu si Diavolul. Antichitatea n-avea nicio legatura cu aceste lucruri. Era o lume fundamental diferita de lumea noastra, asa cum sunt diferite culoarea alba si nota Do, adica n-au nimic in comun. Prin urmare sa nu amestecam lucrurile pentru ca nu vom mai intelege nimic, doar ne vom invarti in jurul propriilor noastre idei.

De asemenea nu inteleg ce aveti impotriva medaliilor olimpice. Poate ca nu va convine sportul si miscarea, sau poate ca nu va convine competitia. Ce-i drept, sportul vazut la televizor nu e sport adevarat. Adevaratul sport e cel ce iti pune in miscare oasele. Dar sa nu dam totusi cu pietre in cei ce vor sa faca performanta pentru ca vom risca sa incurajam lenea si autosuficienta de care e plina lumea aceasta.

Iar acum despre democratie despre care spuneti ca e satanista. Daca ar fi sa dam la o parte democratia ca mod de conducere a societatii, ne-ar mai ramane doua posibilitati: fie sa traim intr-o societate anarhica in care orice individ sa poata sa-si faca de cap, fie sa traim intr-o societate in care un singur individ isi face de cap in detrimentul libertatii celorlalti. Deci alegeti: vreti sa traiti in haos sau vreti sa traiti intr-o inchisoare? Eu stiu la ce va ganditi: la o societate condusa de popi. Am avut asa ceva si n-a fost deloc bine. Oricum n-a fost bine pentru omul de rand. Popii au trait insa bine.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci da, desi nu sunt in stare, ma stradui sa-mi urasc propriile pacate si sa te impartasesc de ura mea...
Orice inceput e bun. Dar nu e nevoie sa va urati propriile pacate. E mai simplu sa nu le faceti. De ce e nevoie sa repari daca poti sa nu strici? Cat despre ura dumneavoastra, nu e nevoie sa mi-o impartasiti. Pot trai foarte bine si fara ea.

Si inca un lucru. Nu mai spuneti ca nu sunteti in stare. Asta suna ca o scuza. Crestinii au, dupa cum am observat, o imagine destul de rea despre ei insisi. Se cred incapabili de a ocoli pacatul. Or moralitatea incepe acolo unde exista posibilitatea de a nu produce raul. Ca sa fii un om moral nu e nevoie sa faci un anumit lucru, ci sa nu faci anumite lucruri. De exemplu sa nu-l lasi pe un om sa sufere cand poti sa-l ajuti, sa nu inseli pe cineva, sa nu-i tratezi pe oameni diferit in functie de culoarea pielii sau de limba pe care o vorbesc, astfel incat unul sa se simta nedreptatit. Ca sa fii un om moral nu trebuie sa faci nimic anume. Trebuie doar sa ai grija ce faci. Cu totii suntem in stare de asa ceva. Doar ca nu ne pasa. Iar din acest punct de vedere, nu avem nicio scuza. Vedeti, de aceea eu nu cred in Diavol, pentru ca e marea noastra scuza.
Reply With Quote