View Single Post
  #11  
Vechi 25.09.2008, 12:58:14
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

-cand fratemiu le zicea bunicilor ca o sa-i oblige sa le puna cipuri la oite si vitei se uitau ca la un nebun la el.
-cand sfinti parinti vorbeau de unirea si erezia cu catolicii erau niste "oameni dusi cu pluta"
-cand le ziceam prietenilor teologi ca in strainatate sunt dovezi clare ca s-au bagat si la om(cazuri putine cei drept) ma faceau eretic si paranoic. sa ma calmez.(desi si CNN avea reportaje dastea) dar eu eram ala ratacit. mincinosul care exagera.

iar cei care nu stiu despre astea nu este decat o dovada ca nu se ingrijesc de mantuirea lor. dar nu e problema mea. eu nu mananc painea lor si ei nu o mananca pe a mea.
fiecare isi alege drumul pe care vrea sa mearga.

cat despre mantuire, numai Bunul Dumnezeu stie.
de exemplu fariseii in loc sa se rusineze de fapta lor au ramas statornici in decizia lor si erau arsi si chinuiti in iad.
Sf. Pavel in schimb a fost indreptat si s-a preamarit Dumnezeu prin-transul chiar daca a fost cazut. Numai Bunul Dumnezeu stie pt cine intervine si pe cine il va lasa prada gandurilor sale.

si fariseii cand l-au cumparat pe Hristos stiau de proorocia celor 30 de arginti . de ce nu au au dat mai mult sau mai putin? ca sa se vada orbirea omului fara Dumnezeu. ca si-au pus mai degraba nadejdea in sfaturile si puterea oamenilor decat in Dumnezeu.

Acelasi sfat si putere (statul) care va legaliza prostitutia, avorturile, camataria, homosexualii si toate grozaviile . E vorba si de istetime , sa stii sa deosebesti paranoia de adevarul.

Am vazut un film ortodox despre sfarsitul vremurilor. Multe, multe exagerari. Acolo da paranoia. Dar si multe adevaruri.
Insa personal doresc (macar cu graiul) calea de mijloc, fara exagerari, dar si fara compromisuri.

eu personal nu vreau cipurile implantate in corpul meu.
sa imi ajute Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa nu ma lase ca daca e dupa puterea si istetimea mea, ma duc la vale. :))

Reply With Quote