Subiect: Pr Iustin Parvu
View Single Post
  #30  
Vechi 20.06.2008, 09:55:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice om poate avea momente de inselare. Poate ca a avut si parintele Gabriel. Nu cred ca se afla in inselare cand mi-a spus ca mai am un pacat nespovedit. Nici atunci cand ii binecuvanta pe crestini sa nu mai manance carne sau alte produse si acestia reuseau sa se abtina sa mai consume acele produse. Nu cred ca se afla in inselare cand ii intorcea pe necredinciosi la credinta, ii invata sa se roage si sa posteasca. Nu cred ca se afla in inselare cand savarsea taina Sfantului Maslu si ma intorceam acasa cu o bucurie in suflet de nedescris. Las la o parte minunile mari care se afla scrise in primul rand in inimile celor care le-au trait: vindecari, izgonirea duhurilor necurate, prorociri etc. Nu orice minune se poate face cu fortele raului.

Calugarii intre ei isi mai fac astfel de ,,complimente" mai ales in timpul vietii. Dar, cum nu suntem catolici, nu suntem datori a asculta parerea nesustinuta de argumente nici chiar a parintelui Iustin.

Puneti-va in situatia noastra, a fiilor duhovnicesti ai parintelui Gabriel. Ne-am dus si ne-am spovedit, ne-am vindecat sufleteste si trupeste, ne-am bucurat de minunile savarsite si acum parintele Iustin sa ne dea de inteles ca mai bine ne duceam la vrajitoare caci tot pe-acolo am fi fost! Acel mesaj ar trebui revizuit. Si cartea parintelui Gabriel ar trebui revizuita si retiparita la o alta editura neutra care sa o verifice cu atentie din nou. (Mi se pare grav ca o editura sa-si permita si interventii in text, sa scrie in numele parintelui Gabriel fraze pe care dumnealui nu le-a rostit.) Pentru credinciosii parintelui Gabriel acel masaj oricum nu are niciun efect pe plan duhovnicesc. Desi lasa un gust amar. Dar ceilalti crestini ar putea crede ca, mai nou, minunile se fac numai cu ajutorul satanei!
Reply With Quote