View Single Post
  #66  
Vechi 16.03.2016, 18:06:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu stiam toate aceste aspecte (sau le-am uitat complet) deci nu a fost o zi irosita, am mai invatat ceva. Multumiri ! Eu am ,,Apocalipsa lui Ioan" - editie bilingva, traducere si comentariu Badilita. Foarte interesanta,referinte patristice incluse. M-am uitat in ea si este cum spui tu, la pag 27, in Introducere, se precizeaza ca cel mai vechi comentariu in latina este cel al lui Victorin (sec III) si intradevar...sunt cateva detalii interesante cu privire la talcuirea lui :)

Mie, dintre studiile moderne, mi-au mai placut doua in mod particular: ,, The theology of the book of Revelation" a lui Richard Bauckham si ,,Crisis &Catharsis: The power of the Apocalypse" ( Adela Yarbro Collins). Lista este mai lunga per ansamblu.
Cu bucurie! Ar fi oportună o clarificare: Victorin de Poetovio este primul scriitor bisericesc care a scris o exegeză dedicată explicit Apocalipsei lui Ioan din toată tradiția creștină, nu doar dintre latini. Interpretări tangențiale au mai avut înainte Irineu, Hyppolit, Origen, Metodiu din Olimp, Lactanțiu, gnosticul Cerinthius poate și alții. Probabil ești la curent și cu discuțiile din jurul genezei textului Apocalipsei, foarte interesante în perspectiva înțelegerii lui corecte (cât de cât). M-ar interesa ce ți-a plăcut în mod deosebit la cele două studii moderne evidențiate.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote