View Single Post
  #34  
Vechi 02.10.2021, 22:54:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Așa da boss, imi place o asemenea mentalitate, însă nu este creștină. În creștinism accentul este pus pe renunțarea la sine, slujire și acceptarea suferinței(crucea), adică o mentalitate de sclav nu de stăpân cum îți imaginezi dumneata.

Nu mai fac reclamă la creștinism demult :))

Prefer sa vad în creștinism accentele puse pe iubire, înviere și unirea cu Dumnezeu.

Prin renunțarea la sine(ego), vad unirea cu Sinele, prin slujire, vad Slujirea Tainelor Divine în folosul celorlați celorlalți....

Iar cât despre suferință.... Aici as face o trimitere și la Sidartha Guatama, care lovit de suferința existențială a plecat în căutarea iluminării... Suferința este iminentă? Da tu un răspuns la suferința, o soluție...

Nu știu dacă soluția creștină este cea mai potrivită în cazul suferinței, dar cred ca aew foarte multe resurse, și un panteon de" sfinți", duhovnici, preoți etc care prin altruismul lor, renunțarea la sine și propovăduire au încercat sa aline, trateze etc... Suferința...

De , chiar dacă soluția creștină nu pare foarte.... Definește o tu...

Soluția filosofica, îți explica mizeria în care te afli, sau te duce într-un plan metafizic, sau într-un plan nihilist, sau te duce într-un materialism rational...

Eu vorbeam despre a fi stăpân peste tine însuți, nu peste alții... Isus și ceilalți Maeștrii nu te invita sa fi un sclav...

Religia a încercat asta, societatea actuală încearcă asta etc...

Întram deja într-un subiect stufos... Dar retine, a fi conștient ca ești nemuritor este ceva eliberator... A te uni cu Sursa nu însemnă a fi sclavul Ei... Nu confunda religia cu Spiritualitatea...

Liberarea este e stare de conștiința... Religia îți spune ca ești rob păcatului... Deci :))

Isus cică este un eliberator.... Dacă ii permiți cuiva sa aibe control asupra ta, ești robul chestiei respective...

Cu tot respectul pentru Nietzsche, eu zic sa, mai deschizi și alte uși, treci peste acest capitol, și mergi mai departe, ai un drum lung.... Ia un Hegel, Kierkegaard... Și insista cat de, mult pe Augustin de Hipona...

PS

Tu ești un pământ roditor, pe pământul bun creste orice, indiferent de sămânță... Nu te stresa tu cu creștinii de carton, care sunt ca niște roșii de sera, par frumoase, da nu au niciun gust... Lasă, are cine sa ne judece și decide.. Bossul Mare, Creatorul, Forța... E tine tine, asa ca no stress man, tu măcar cauți, ei cred ca știu, dar în ignoranța lor vor muri dacă nu se trezesc... Vorba Părinților, iertare, sa va mustre Domnul, nu eu...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 02.10.2021 at 23:10:18.
Reply With Quote