View Single Post
  #30  
Vechi 22.02.2009, 21:11:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
In Romania sunt foarte mulți oameni sărmani,iar unii nu au nimic,nici casă proprie,nici serviciu,nimic,nimic.Fiecare stradă are săracii ei,unele au mai mulți.Îi cunoaștem cu toții dar eu mă întreb de ce sărăcia este aproape întodeauna însoțită de mizerie și de viciu.
Îmi amintesc o povestioară de-a părintelui Cleopa care spunea că un om mai înstărit vede două femei care cerșeau și scoate niște bani din portofel.Uneia îi dădu mai mult și celeilalte cu mult mai puțin.Întrebat fiind de ce a procedat așa a răspuns că a dat mai mult celei care era spălată și îngrijită căci aceia, la fel de săracă a avut totuși decența de a se mai și spăla.
Îi cunosc pe mulți dintre ei și ei pe mine dar de unii vă rog să mă credeți că mă tem.Sunt drogați sau alcoolici care dacă le-ai dat odată fără a ști că sunt așa te urmăresc și te amenință și nu scapi de ei decât dacă le dai iar dacă le dai puțin te înjură sau te blestemă.
Dorina te rog să vi in Capitalâ și te vei obișnui. Eu merg zilnic peste 30 de km cu mașina prin București ( serviciu dus și intors ) , tai Bucureștiul in două . M-am obișnuit și cu mulțumiri și cu injurături și cu amenințări și cu zgâriatul mașinii . Capitala te călește și la propriu și la figurat. Merem inainte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote