View Single Post
  #7  
Vechi 07.05.2009, 09:34:50
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As avea cateva intrebari legate de preotii din diaspora. Poate stie cineva sa ma lamureasca:
[COLOR=red]In Germania/Austria/Tarile de jos, o sa incerc eu[/COLOR]

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Ei sunt trimisi de Patriarhia Romana intr-o tara straina, sau se pot duce si singuri?
[COLOR=red]Unii da sint trimisi altii au fost aici inainte de BOR si sint sub tutela grecilor/rusilor... De venit de capul tau fara o ierarhie nu se poate LEGAL.[/COLOR]

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pot fi hirotoniti preoti ortodocsi direct in alte tari, sau mai intai trebuie sa studieze si sa fie hirotoniti in tara?
[COLOR=red]Am asistat la o astfel de hirotonire (a studiat insa in RO)[/COLOR]
Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Activitatea lor este controlata de forurile superioare din tara?
A celor care tin de BOR desigur prin ierarhii locului. Ceilalti sint controlati de ierarhii lor
3. Primesc vreun venit de la forurile din tara si daca nu de ce nu.
Daca ei sunt tot hirotonisiti si angajati ai bisericii, la fel ca si cei din tara, de ce nu sunt platiti din tara?
[COLOR=red]Primesc un venit dar din lipsa de fonduri el este mai mult simbolic. Nu stiu cxit primesc cei din tara dar aici ar trebuii sa primeasca cca 1300€ (netto, un salariu mediu) lucru imposibil deocamdata.[/COLOR]
Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4. Daca au parohie, pot (este normal) sa tina slujba si la alte biserici? Si daca da, cum se impaca acest lucru cu administrarea parohiei si slujbele acesteia?
[COLOR=red]Nu inteleg! Exista preoti care au cite 3 parohii , la sute de km distanta si tin slujba cu rindul neputind fi in acelasi timp in 3 locuri diferite.[/COLOR]
[COLOR=red]In mod normal se face doar Liturghia duminica si in marile sarbatori (o parohie in diaspora poate avea sute de km raza.)[/COLOR]
[COLOR=red] [/COLOR]
Reply With Quote