View Single Post
  #36  
Vechi 07.07.2010, 19:53:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Cristina, dalia & co

Biblia neoprotestanta este tradusa dupa Biblia evreiasca in original iar Biblia ortodoxa dupa traducerea greceasca a originalului [Septuaginta]. De aici diferentele. Cele 14 carti in plus in Biblia ortodoxa nu sunt recunoscute ca fiind canonice nici macar de BO, ci doar "bune de citit". Inainte de a umple forumul cu copy-paste-uri e bine sa va informati din surse obiective si mai putin otravite de ura.

Domnul Mihnea, interesanta opinia dvs, dar problema era alta si ma mir ca nu ati sesizat-o [dar nu ma mir prea tare]. Daca un preot indeamna sa fie arse Biblii nu inseamna ca vrea sa faca curatenie [pariez ca nu ar arde o Biblie sinodala], ci o face doar din ura sau fanatism. Desi stie ca este doar o traducere, cu bune si rele, ca si traducerea sinodala, indeamna sa fie arsa pentru a elimina concurenta sau a nu se vedea unele slabiciuni ale traducerii sinodale. Pe vremea lui Ceausescu multi au facut inchisoare pentru detinerea unei Biblii, si multe Biblii au fost arse. Desi nu am dus lipsa niciodata de comunisti sau fanatici, e inadmisibil ca un preot sa faca parte din aceste doua categorii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 07.07.2010 at 19:57:49.