View Single Post
  #40  
Vechi 07.07.2010, 20:20:51
dalia11 dalia11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Veti observa in curand, chiar pe acest site, multi ortodocsi care au exact aceeasi atitudine.




Va atrag atentia ca site-ul nu este ortodox, este despre ortodoxie. Ortodoxa este Biserica, o invatatura, o rugaciune, un preot. Un forum de discutii este doar atat- un loc public in care oamenii isi exprima opiniile.

Iar regulamentul site-ului nu interzice celor de alte confesiuni decat ortodoxa sa participe la discutii, mai mult, in profilul utilizatorului exista optiunea de a specifica confesiunea. De ce credeti ca exista aceasta optiune, daca nu s-a dorit ca protestantii sa participe si ei la discutii ?

Logica dumneavoastra cu "ce cauta" este extrem de periculoasa. Impinsa la extrema, ea poate usor deveni "ce cauta protestantii intr-o tara ortodoxa".
Daca va iutati in partea de sus a paginii scrie foarte clar: CRESTINORTODOX FORUM!!! ALTE EXPLICATII NU SUNT NECESARE, CRED, PT. O PERSOANA CU UN NIVEL MINIM DE INTELEGERE. Faptul ca permite participarea celor de alte confesiuni la discutii se inscrie in spiritul de toleranta al ortodocsilor, spirit care este mai putin intalnit la protestanti. Logica mea este una fireasca: cu ce intentii sunt protestanti pe un forum CRESTINORTODOX? La extrema o impingeti dumneavoastra si asta pt ca noi, ortodocsii, v-am permis acest lucru. Noi am acceptat materiale de la protestanti, am stat de vorba cu ei, in schimb, putini protestanti accepta carti de la ortodocsi, iar in discutiile cu UNII dintre ei, numai ei cred ca au dreptate. Discriminarile nu le fac ortodocsii, ci UNII protestanti. Repet intrebarea, sa fiu inteleasa: Cu ce scop se afla protestantii pe acest FORUM CRESTIN ORTODOX (DENUMIREA OFICIALA)? Oricum nu impartasim aceleasi idei, iar de preluat ceva din invataturile ortodoxe, nici vorba! Cred ca doriti sa ne aratati ca si aici, unde predomina clar ortodocsii, va puteti impune.
__________________
Domnul este ajutorul meu, nu ma voi teme de ce-mi va face mie omul.(Psalmul 117)

Last edited by dalia11; 07.07.2010 at 23:43:54.