View Single Post
  #30  
Vechi 29.08.2011, 20:03:13
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Frumos spus!

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
ar trebui sa va bucurati ca atei si 'eterodocsi' va vin pe site, ca sa ii luminati.dobandind sufletul lor sa-l dobanditi pe al vostru.va vine Hristos pe site si voi nici nu stiti.
Da, așa este, sunt întru totul de acord!
Prezența ateilor pe forum ar trebui să întărească în noi conștiința responsabilității, căci toți avem vocația de a deveni pentru ceilalți, potrivit cuvintelor Mântuitorului, "sarea pământului" și "lumina lumii".
Mai mult decât atât, discuțiile cu semenii noștri lipsiți de credință - atât în spațiul virtual, cât și în viața reală - ne întăresc în credință și în râvna pentru Hristos, Domnul și Mântuitorul sufletelor noastre. Cred că toți creștinii simțim, atunci când auzim pe cineva negându-L pe Dumnezeu, că înflăcărarea noastră în credință sporește și... ne simțim datori de a ne arăta cumva dragostea și devotamentul față de Domnul... măcar printr-un singur cuvânt creștinesc, sau printr-o scurtă rugăciune rostită în gând pentru întoarcerea la credință a celui rătăcit. Ați trăit această experiență în relația cu cei necredincioși?
Știu, noi nu suntem în măsură de a apăra adevărul, ci Adevărul apără sufletele noastre de puterea întunericului spiritual. Totuși, simțim nevoia (și cât de dulce este această dorință binecuvântată de Dumnezeu) să mărturisim ceea ce cunoaștem prin harul credinței, să le împărtășim tuturor (indiferent de credința lor) cât de mult ne iubește Hristos, cât de minunat este Dumnezeul nostru! Simțim în orice clipă nevoia de a-L slăvi pe Domnul Dumnezeul nostru, dar în momentele în care auzim cum El este renegat, această dorință devine mai puternică decât oricând... mai ales atunci când cuvintele necuviincioase sunt rostite de către cei apropiați ai noștri, cărora le dorim mântuirea cu atâta putere și nerăbdare! Știm noi că prietenii noștri sau rudele noastre care nu cred se vor întoarce la Dumnezeu... dar oricât de mult am încerca să ne încurajăm și să ne mângâiem inimile cu acest gând, nerăbdarea de a-i vedea bucurându-se împreună cu noi de Dumnezeu stăruie în sufletele noastre.

Doamne, Mântuitorul nostru, Îți mulțumim că ne-ai învrednicit pe noi de minunatul dar al credinței! Luminează inimile tuturor celor care, din diverse motive, nu se pot bucura de Tine, nu știu sau nu vor să știe cât de mult îi iubești! Luminează-i, Doamne, adu-i la credința în Tine și mântuiește sufletele lor. Amin!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca