View Single Post
  #5  
Vechi 15.05.2012, 14:23:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Iertarea ne-o da Dumnezeu dupa masura pocaintei.
Daca doar repetam "Doamne, iarta-ma", dar durerea pocaintei nu o avem, nu stiu daca suntem iertati. Poate ca te iarta pentru cate un gand sau un cuvant, dar lucrurile grave se spala cu pocainta.
Da, rugăciunea de iertare trebuie însoțită de părerea de rău și de hotărîrea de a nu mai face păcatul. Această cerere trebuie făcută însă de îndată ce greșeala e comisă, nu trebuie să pierdem timpul. Și Dumnezeu ne va ierta dacă avem credință și căință.

La spovedanie trebuie spuse toate păcatele, atît cele ușoare cît și cele mai grave, pentru ca duhovnicul să ia la cunoștință despre ele și să ia măsurile potrivite pentru îndrumare. Acum, dat fiind că sîntem creștini și nu comitem infracțiuni de genul crime, asupriri, tîlhării, avorturi, oprirea plății lucrătorilor, ignoranța în mila Domnului, erezii, sincretism șamd, cred că păcatele zilnice mai mult sau mai puțin grave ni se iartă și prin rugăciunea particulară. Cu pocăința necesară, evident.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote