View Single Post
  #221  
Vechi 27.01.2014, 23:59:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am citit. Poziția ta, acum, e cu totul alta. Și despre rugăciune cu ereticii era vorba - nu sunt de acord.
Ovidu, te rog reciteste utimele pagini precum si paginile de la inceput. Alin m-a intrebat ironic pe cae ma bazez cand spun ca p. Staniloae era pentru miscarea ecumenica si ca fraza din interviul dinainte de oarte este ciudata. De mult zisesem ca voi reposta acest text dar nu il gaseam. Acum l-am gasit si l-am postat. Nu se refera la rugaciune, ci la miscarea ecumenica.

Ce vrei sa zici ca pozitia mea e cu totul alta acum? faci o comparatie cu jocul de sah? Sau zici ca ma contrazic?

Am raspuns deja la agumentele voastre despre caonul care interzice rugaciunea cu ereticii si schismaticii.
Mai adaug ca Steinhardt se ruga impreuna cu ei (in in-chisoare si dupa - cand a fost la Chevetogne de ex.)
Si in cee ace priveste intrebarea pe cine ascultam, din moment ce majoritatea episcopilor ortorocsi participa si la aceste rugaciuni, nu vad de ce prezentati aceasta participare ca o incalcare la invatatura Bisericii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote