View Single Post
  #12  
Vechi 22.02.2018, 20:21:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Si un articol din accelasi ziar "Obiectivul de Vaslui" din 30 septembrie 2014, articol intitulat "A murit Gheorghe Tanase"

A plecat de pe pământ cel care a fost prim-secretar al Vasluiului în perioada decembrie 1968 – iunie 1978, Gheorghe Tănase. Excela prin exigență, punctualitate și modestie. A fost un exemplu de putere de muncă. A sprijinit foarte mult activitatea culturală, impunând Vasluiul la nivel național prin acțiuni distincte, care au dat personalitate județului, cum ar fi Festivalul Umorului «Constantin Tănase», inițiat sub directa lui coordonare.

Avea 86 de ani și, deși locuia la Slobozia, nu a uitat niciodată Vasluiul, nici oamenii lui. Mărturii despre viața sa – în interviul pe care ni l-a acordat Mircea Ciobanu, cel care a ridicat și condus Combinatul de Fire Sintetice Vaslui.

– Dumneavoastră sunteți cel care ne-ați adus trista veste că fostul prim secretar al Vasluiului, Gheorghe Tănase, nu mai este.

– A fost și este un moment greu, un moment dificil pentru mine. Gheorghe Tănase a reprezentat pentru mine un model, un reper din punct de vedere al ordinei și disciplinei. Respecta timpul lui, dar și timpul celor din jurului lui, astfel încât și eu am căutat să-l copiez. A fost un om deosebit, poate pentru mulți dur, dar în acea perioadă nu se putea altfel. M-a ajutat în primii ani de investiții la combinat, a fost un sprijin consistent cu acțiunile sale. Primele alei betonate de la CFS au fost realizate datorită lui. Ca un detaliu, fiind într-o vizită în șantier, și-a pierdut un pantof în mocirla care era acolo, în clisa aceea. Atunci a chemat constructorii și le-a dat ordin ca, într-o săptămână, aleile principale să fie betonate. Acele alei au rămas și astăzi, așa cum au fost atunci realizate datorită lui Gheorghe Tănase. De fapt, nu numai aleile au rămas la Moldosin, ci tot ce s-a construit acolo, cu sprijinul său. La alegerea amplasamentului, am fost împreună cu dumnealui și cu regretatul ministru de atunci, Florescu. Am ajuns împreună în câmp. Un sfert era teren cât de cât uscat, restul era mlaștină. A avut un comportament excelent, știind că această investiție va dezvolta orașul. Așa a și fost. Poate că și Vasluiul s-a dezvoltat ca urmare a combinatului nostru. Din fondurile asigurate de Ministerul industriei chimice s-a realizat un cartier întreg, unde stau și astăzi sute și mii de foști angajați ai Combinatului de Fire și Fibre Sintetice.

– În ce zonă se află aceste apartamente construite de și pentru salariații de la Moldosin?

– În cartierul de lângă stadion. Toate blocurile din preajma stadionului au fost realizate cu fondurile Moldosinului.

– Ce ne mai puteți spune despre Gheorghe Tănase?

– După revoluție, -a mutat la Slobozia. Soția mea a făcut liceul la Slobozia și a locuit în imediata apropiere a orașului. Are și pământ acolo. De câte ori ajungeam la Slobozia, mergeam și pe la el pe acasă. Gheorghe Tănase a murit ca un om simplu. Nu pot să spun sărac, poate doar obișnuit. Făcând o comparație cu se întâmplă acum cu cei la putere, care ajung să aibă bogății care nu pot fi justificate. Mai mult decât atât, pot să vă spun că apartamentul în care a locuit a fost cumpărat de cei care l-au iubit datorită faptului că în perioada în care a fost prim-secretar la Ialomița a avut merite incontestabile. Salariații de la fostul IAS Slobozia i-au cumpărat acel apartament cu două camere în care Gheorghe Tănase și-a trăit ultimele zile. Când am fost ultima dată la el, în urmă cu două luni, se putea vedea pe fața lui o mare tristețe. Nu arăta tocmai bine, dar era destul de coerent. Am discutat și ne-am adus aminte de toate cele petrecute împreună pe șantierul de la Moldosin. Soția lui, doamna Tănase, m-a sigurat că, atunci când va trece în neființă, mă va anunța, astfel încât, la două ore după ce domnul Tănase a decedat, ea m-a sunat și mi-a spus că soțul ei nu mai este. Am sunat imediat la Vaslui, la cei care l-au cunoscut: domnul Strungaru Vasile și fostul director de la ITA, Aniței. Ne-am dus și noi la catafalcul lui cu coroane de flori, așa cum se impunea. Am prezentat condoleanțe toți cei care l-am cunoscut.

«Primarul pe care îl aveți este un om de ispravă»

– Cum a ajuns Gheorghe Tănase să aibă un apartament cumpărat de alții, când el, cu funcția și salariul pe care le-a avut, ar fi putut să-și cumpere câteva case?

– Excela prin modestie și nu a fost omul care să acapareze sau să-și facă avere din ceea ce nu era munca lui. Nu a profitat niciodată de pe urma faptului că era prim-secretar al județului. A fost un om deosebit, iar eu pot afirma că toți prim-secretarii care au fost la Vaslui au fost oameni de excepție. Mă refer la Frățilă, la Pavel, cu care eu în continuare țin legătura, le telefonez de ziua lor, de Anul Nou. Au fost oameni deosebiți. Datorită lor, Vasluiul, care atunci când am venit eu, în 1976, era ca un sat mare, și-a schimbat fața. Lucrasem zece ani la Iași. De acolo m-au trimis director general aici, în orășelul acesta mai mult decât modest, cu infrastructură jalnică, fără apă. Eu apă caldă am avut pentru prima dată după trei ani de la venirea în Vaslui. Și apă rece era numai cu program, aducțiunea era numai din Pușcași, iar vara nivelul era scăzut și bineînțeles că se raționaliza apa și se dădea cam patru ore pe zi. Erai obligat să îți păstrezi apă pentru grupul sanitar în cadă, dar toate au fost învinse. Mie îmi place cum arată Vasluiul astăzi. Este un model pentru toată țara. Am fost curios să bat cu piciorul orașul zilele acestea și pot spune că primarul pe care îl aveți este un om de ispravă, dăruit pentru acest oraș. El continuă ceea ce au făcut înaintea lui Gheorghe Tănase și ceilalți prim-secretari și primari care i-au urmat. Nu trebuie să te afișezi la televizor ca să faci lucruri deosebite. Chiar l-am sunat pe primarul Pavăl ca să îl felicit în primul rând pentru piața asta care este un model pentru toată țara. Este unică în România.

– Cine face parte astăzi din familia domnului Gheorghe Tănase?

– Din păcate, băiatul lui, Nicușor, a murit în urmă cu doi ani și ceva, dar lui Gheorghe Tănase îi rămăseseră doi nepoți de la el. Unul dintre ei este în Germania. Aveau relații destul de apropiate. Știm cu toții: prima lui soție, Maria Tănase, a decedat după ce Gheorghe Tănase a plecat de la Vaslui. Eu i-am cunoscut bine și pe el și pe ea. Erau oameni de mare calitate și rafinament. Doamna Tănase își iubea mult copilul, pe Nicușor.

– Se pare că acest unic fiu, Nicu, a fost înfiat.

– Da, pot confirma asta. Nicușor a fost înfiat de la o rudă a lor din județul Bacău. Domnul Gheorghe Tănase a fost vecin cu mama mea, în satul care pe atunci se numea Ruptura, iar acum se numește Izvoare, din județul Bacău, lângă orașul Buhuși. Mama mea l-a și ținut în brațe pe domnul Tănase. Când el a ajuns secretar al Comitetului Central și răspundea de cadrele de pe cuprinsul țării, eu m-am dus la el ca să salvez un om de la Moldosin, care era inginer-șef la acea vreme. Nu mai aveam investiții și trebuia să desființez postul. Și alte unități din cadrul Centralei de fire și fibre sintetice au fost atunci desființate, dar eu am avut curajul să mă duc la dumnealui și, dintr-un inginer-șef desființat, am primit aprobarea să înființez o fabrică în cadrul combinatului, astfel încât persoana respectivă a ajuns director de fabrică. M-am întors la Vaslui, unde am mai făcut o fabrică, mecano-energetică, în cadrul combinatului, unde acel inginer a fost director. Și acesta a fost meritul 100% al domnului Tănase.
Reply With Quote