View Single Post
  #104  
Vechi 21.04.2024, 19:40:29
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...) mai face o conferință, o deplasare în alt județ din țară sau diaspora, mai scrie ceva, mai dă un interviu, el nu trebuie să convingă pe nimeni să-l asculte sau să-l urmeze, nu e politician, va da socoteală în fața lui Dumnezeu pt pastorația lui.
Asta plecând de la ipoteza, în care eu nu cred, că ar (mai) avea legitimitatea și ar trebui să (mai) aibă dreptul la „pastorație”, dacă ceea ce a făcut și face el se poate numi pastorație în adevăratul sens al cuvîntului. Eu consider, în virtutea argumentelor pe care le-am adus, și ar mai fi și altele, că așa-zisul „părinte” Neculă, „nababul în sutană”, ar trebui caterisit și deci nu știu despre ce „pastorație” ar mai putea fi vorba într-un astfel de scenariu.

(Spre exemplu, netrecînd peste nenumăratele abominații săvîrșite mai demult de monstrul antiromân Iohannis, la care adulatorul, admiratorul „gigantului incomensurabil” de la „Hermănștat” nu țin minte să fi adus prea multe critici sau chiar delimitări categorice de acest monstru, ceea ce evident că l-a încărcat cu foarte multe și grave culpe din punct de vedere moral, bănuiesc că „nababul în sutană” (despre care vedem că se aseamănă âncă o dată „nababului megaloman al luxului”) este de-a dreptul înflăcărat în admirația lui pentru „mișcările geopolitice” ale monstrului megaloman, împotriva românilor și a României, în problema „ucraineană”, și Doamne ferește să nu cumva să ne bage și în război cu Federația Rusiei, că „asta ne-ar mai lipsi”.)
Reply With Quote