View Single Post
  #24  
Vechi 04.01.2012, 11:48:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pai deh...esti pe un forum ortodox. Deci mi se pare corect.
Nu-ti convine, esti liber sa pleci.
Nu-mi convine, și stiți de ce ?

Pentru că, pentru unii, funcționează un dublu standard.

Așa, de pildă, pentru dânșii este super ok să postăm un exemplu în care membrii ai unei congregații religioase au un comportament aberant, și să generalizăm acest comportament la nivelul întregii congregații sau, și mai rău, la nivelul întregii biserici.

"Uite ce nebuni/caraghioși/demonizați etc. sunt penticostalii: uite cum cad ca muștele !!!"


"Uite cum își bat joc catolicii de Sfânta Liturghie: au adus un clovn în biserică !!!"


"Uite o nouă rătăcire catolică/penticostală/adventistă etc !!!"


Ori, mie mi se pare necinstit, ca un ortodox din România, care, oricât s-ar plimba prin bisericile catolice din România, nu va găsi niciodată un clovn la Liturghie, să arate cu degetul (chiar dacă implicit și voalat) întreaga BC și pe toți catolicii.

Pe de altă parte, orice mențiune a unui comportament aberant din partea unor ortodocși (chiar dacă este vorba despre o culme a aberației, în genul bătăii cu mături între călugări), este întâmpinată cu ostilitate și mai mai că i s-ar trage și vinovatului o mătură peste spate și o afurisenie.

Repet, nu este vorba despre toți, ți nici măcar despre majoritatea userilor ortodocși; din păcate, cei cu tendințe ortodoxiste se complac cam des în asemenea comportamente.

Și, Doamne ferește să le atragi atenția, că ești întâmpinat cu formulări și epitete de genul:

-un astfel de individ
-obraznicia sa se pare ca ajunge sa creasca constant.
-Culmea nesimtirii incepe sa devina agresiv si sa bage pumnul in gura
-pot intra tot ciudatii pe forum fara sa se intample nimic?
-are si un caracter schimonosit si e rautacios.
-insista in prostiile pe care le spune
-sa te cobori la nivelul lui de rautate
-te balacareste tot timpul.
Reply With Quote