View Single Post
  #6  
Vechi 17.01.2012, 20:48:28
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Martorii cred că Iisus este aceeași persoană cu arhanghelul Mihail. Degeaba încercați să vă dați după cireș, introducând distincția "rolului". Ab origine este aceeași învățătură aberantă.
Chiar acum am in mana o carte a martorilor lui Iehova, despre Domnul Iisus Hristos (intitulata "Cel mai mare Om care a trait vreodata"). Nici in aceasta carte si nici in alte invataturi ale martorilor lui Iehova nu am gasit ceea ce sustineti dvs. Tind sa cred ca dumneata ai aruncat o minciuna pentru a-i denigra pe adventistii de ziua a saptea (prin asocierea lor cu martorii lui Iehova).


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Unde scrie în Sfânta Scriptură "Iisus este arhanghel" ?
Vedeti explicatiile din acest link: http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhanghelul_Mihail. De altfel, de vreme ce nu recunoasteti nici preotia lui Hristos, cum sa-i recunoasteti rolul de conducator al ingerilor buni (arche - conducator, anghelos - ingeri)?


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Unde scrie în Sfânta Scriptură "Iisus este Mihail" ?
Este ca si cum ai intreba: unde scrie in Scriptura ca Iisus este ca Dumnezeu (Mihail inseamna "Cine este ca Dumnezeu").


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Unde scrie în Sfânta Scriptură "Există un singur arhanghel" ?
Cuvantul "arhanghel" (conducatorul ingerilor) apare in Scriptura doar de 2 ori: 1 data referitor la arhanghelul Mihail si 1 data cand se vorbeste despre revenirea Mantuitorului (1 Tes 4:16). Punct. Nu stiu de unde scoti dumneata mai multi arhangheli (unii cu nume foarte ciudate: uriel, metatron, ).



Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumneavoastră doriți, cu adevărat, să deschidem câte un topic pentru fiecare aberație azeșistă, doar așa, ca să vă faceți de râs în mod plenar și definitiv ?
Unde dai si unde crapa! Eu va rog sa identificati dvs. (si alti catolici) biserica catolica, in Sfanta Scriptura. Caci, aceasta mareata institutie nu are cum sa nu apara in Scriptura. Aveti ocazia sa va laudati, cu biserica dvs. In plus, nu s-a deschis nici un topic cu o astfel de tema ("biserica catolica in Sfanta Scriptura").