View Single Post
  #12  
Vechi 20.09.2012, 12:39:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Intrebari pentru protestanti:

1. Care este credinta adevarata?
2. Care sunt criteriile Scripturistice pentru "identificarea credintei adevarate"?

As prefera raspunsuri critice, cu argumente, si nu de tipul "eu stiu mai bine".
Un citat izolat din Scriptura NU este un argument. Este doar un citat izolat. Scriptura are 1400 e pagini iar aceeasi tema e tratata cumulativ in zeci de locuri. Va rog daca raspundeti sa dati raspunsuri pertinente.
Deși nu sunt protestant, am să mă încumet să dau un răspuns personal acestor întrebări de o simplitate aparentă:

1. Credința adevărată este credința Domnului nostru și a Bisericii apostolice, până în zilele noastre.

2. Criteriul scripturistic pentru identificarea credinței adevărate este că acea credință este adevărată care nu contravine niciunei idei din Scriptură. Este principiul non-contradicției. Dacă plecăm de la ideea că Scriptura este revelată de Dumnezeu (și sunt prea multe argumente, chiar în Scriptură, pentru a nu accepta această idee) înseamnă că ea este adevărată fiindcă Dumnezeu nu ar putea minți, prin cuvântul Său. Prin urmare, dacă o credință contravine chiar și unei singure idei din Scriptură, înseamnă că ea contravine adevărului, deci nu poate fi o credință adevărată.
-
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote