View Single Post
  #25  
Vechi 09.02.2014, 13:28:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Pomana, parte integranta din rinduiala pt. cel adormit are importanta la fel de mare ca oricare parte componenta a acestei intregi rinduieli.
Chiar cartile de slujba ale preotilor (prevad lucruri legate despre fiecare etapa a rinduielii pt. morti) prevad o rinduiala minima, necesara dar si suficienta pt. adormiti.
Sora de mai sus a postat despre faptul ca ar fi o fapta buna savirsita in numele mortului de care Dumnezeu ar putea tine cont, sau ar trebui sa tina cont . Dar aceasta viziune trebuie man ipulata cu multa grija deoarece scapata din mina ne duce repede cu gindul ca eu pot sa fac orice fapta buna in numele oricui decedat, chit ca nu are vreo legatura cu mine, precum imparatul Traian, Gheorghe Gh. Dej, Elena C eausesc, generalul de securitate Nikolschi, generalul Craciun care a fost comandantul inchisorii Aiud, s.a.m.d. lucru care le prinde bine si care ii usureaza si pe ei de carbunele si zgura iadului./
Poate fi o viziune, pe care insa eu nu o privesc cu staruinta, dar stiu din talmacirile parintilor si sfintilor parinti despre rinduiala mortilor ca si din cartile de slujba ca pomana este "citita" deoarece altfel nu este pomana si mai stiu un lucru pe care nici initiatoarea topicului si nici inca extrem de multa lume nu il stie, fie corect, fie chiar deloc, ca cel care primeste pomana este obligat sa faca o mica rugaciune (sau o mare, adica , acasa la el sa faca acatistul pt. adormiti 40 de zile special pt. decedatul respectiv ca si pt ceilalti ai lui) precum "Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca cu dreptii" etc, si mai putin rugaciuni fara aplicare in cazul enoriasilor(preotii pot insa sa faca astfel): "Dumnezeu sa primeasca..." sau si mai rau si si mai pe scurt : "Vai, sa fie primit !"
Citirea pomenii este parastasul pe scurt sau f. scurt, adica rugaciuni pt. iertarea adormitului . La acestea se adauga cele individuale ale celor care primesc pomana si in felul acesta BO(nu numai noi oamenii, ci insasi biserica a crezut si in consecinta a rinduit asfel) este convinsa ca mijlocind pe linga Hristos pt. adormit starea lui in lumea de dincolo poate fi "ameliorata".
De aceea este nevoie de pomana, de parastas, de pomeniorea la sf. Liturghie ca si de alte lucruri facute dupa rinduiala stabilita de Bo (si nu cea de oameni, care nu are nici o legatura cu ceea ce a statuat BO si din care voi reveni cu exemple !) pt usurarea sufletului celui adormit.
De aceea copiilor nostrii nu li se lasa in primul rind ca mostenire averi, bani, masini, firme, sau cine mai stie ce. Ci in primul si primul rind se lasa lista familiei cu numele celor adormiti in care ultimul te treci pe tine ca sa stie ce pomelnic va da la altar si sa poarte tie de grija cit vor trai ei, si si ei la rindul lor sa faca la fel (cum si tu ca parinte i-ai purtat de grija).
Pomenirea adormitilor la slujba bisericii este un lucru de mare importanta, mai mare decit pomenirea viilor. deoare vii inca se mai pot ruga si singuri pt. ei dar adormitii nu ! Asa cum spunea mai sus si sora amintita.

Spuneam ca in practica oamenilor de rind si nu a crestinilor reali (crestinii reali sunt cei care mereu au un interes constant in a invata, de a citi cit mai mult si mai bine din teoria credintei lor si de a deprinde practici corecte si cit mai bine din rinduielile si nu obiceiurile bisericii lor) exista tot felul de dracii, de prostii, de aiureli, legate de cei adormiti, si care au un succes de transmitere de la babele hitre la femeile tinere ceva de speriat.
Asa bunaoara, cind ii vine femeii, pune o salata orientala sau de boeuf, un pahar de plastic de unica folosinta cu nes si o cutie de coca-cola, pe o farfurie din plastic, tot de unica folosinta, suna la usa la vecina si ii zice : Mimi, ia fata si tu astea si zi bogdaproste ca tare ii placea lui Costel al meu nesul si salata de boeuf. Il visai astanoapte rupt de foame si imi zicea sa ii dai tu de mincare, si uite impart si eu astea. Hai zi si ia-le !
Nu merge la biserica cu "imparteala", nu ii citeste nimeni nimic peste ele dar probabil ca se bucura, tot ca si sora de mai sus, ca a facut o fapta buna pt. Costel al ei. Adica, nu are nici o treaba cu rinduiala corecta pt cei adormiti stabilita de biserica , ci are rinduiala ei .
Si ca ea nenumarate femei si nenumarate practici la fel de nefolositoare pt. adormit , iar in masura in care si cred in aceste obiceiuri, pe linga ca nu sunt folositoare mai sunt si superstitioase, adica periculoase.
De aceea orice am vrea sa facem pt. vii,pt. adormiti, pt. incanenascuti, pt. nascuti morti, pt. disparuti fara cadavru gasit s.a.m.d. este musai intii sa cercetam inbatatura bisericii si abia apoi sa ne apucam sa si facem ceva !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.02.2014 at 14:36:13.
Reply With Quote