Subiect: Sunt singura!
View Single Post
  #191  
Vechi 11.05.2014, 12:48:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Rog admin. sa se stearga acest subiect care a ajuns sa fie tratat persiflant si sa nu mai aiba nimic crestinesc in el. De asemenea consider ca prin limbajul folosit mi-au fost aduse prejudicii de ordin moral. Eu nu am intrat aici, sa imi expun o mica parte din viata, ca cineva sa isi bata joc de mine ca persoana si mai presus de toate de ceea ce este IN SUFLETUL meu! Multumesc!
Mi-a placut la nebunie asta cu prejudicii de ordin moral. Sa stii ca in cazul acesta ii poti actiona in instanta pe cei care au facut-o.

Revenind la topic...La ce te asteptati tu? De fapt ce vroiai sa obtii prin deschiderea acestui topic? Laude ? Cuvinte de consolare ? Cuvinte de incurajare ? Solutii magice ?
Da. Da, la toate intrebarile.

Solutii ti s-au dat. Doar ca nu sunt magice. Sunt solutii de bun simt. Ti s-a spus sa te rogi si sa mergi la duhovnic. Doar ca pe tine nu asta te intereseaza.

Hai sa iti zic ce am observat eu:
- ai multe complexe ;
- multe frustrari ;
- sari de la o stare la alta, de la depresie la ironie si atac la persoana (daca cineva te-ar trimite la psiholog nu inseamna ca te face nebuna, doar ca ai probleme; si primul pas spre solutionarea problemei este sa accepti ca o ai; cate persoane care au nevoie de psiholog recunosc ca au o problema?)
- te simti o persoana buna si nedreptatita de Dumnezeu; te-ai tot laudat cu cate fapte bune faci tu;
- nu ai o problema in a-i judeca pe ceilalti si in a-i face rai (vorbim atat despre cei de pe forum cat si despre ceilati oameni care “sunt fericiti desi sunt rai”);
- ai, asa cum ti-a spus Alin, o viziune hedonista asupra vietii. Ce nu ai inteles tu este ce placerea este resimtita diferit de fiecare. Dar tu asta cauti;
- iti este chiar usor sa blestemi si sa le doresti altora raul;
- orice persoana care te corecteaza sau te atentioneaza ca gresesti este rea si parerea acesteia o consideri “atac la persoana”;
- interpretezi tendentions ceea ce spun cei care nu au aceeasi parere ca tine pentru a-ti justifica parerile si pentru a-i caracteriza ca “rai, pacatosi...”
- iti place sa te autovictimizezi si folosesti procedeul ca arma ;
- orice cuvant de incurajare iti hraneste egoul si incerci sa ti-i faci “aliati” pe cei care au facut-o, gratulandu-i in speranta de a primi alte laude. Te hranesti cu asta.
- Esti caracterizata de sentimentalism si tu il confunzi cu bunatatea. Sentimentalismul nu este o virtute, ci un defect.
- Nu cunosti invataturile Bisericii, iar cele pe care le cunosti le adaptezi ca nevoile tale. Daca nu raspund acestora nu ai o problema in a le respinge.


Dar ai dreptate undeva. Topicul a atins saturatia. Este cazul sa fie inchis. Dar inchis si nu sters. Poate folosi ca exemplu si studiu de caz. Poate cineva invata ceva. Tu nu. Desi daca ai incerca sa reflectezi asupra a ceea ce ti-am spus nu a-i avea multe contraargumente. Dar tu nu ai sa faci asta pentru ca de fapt cauti altceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.