View Single Post
  #23  
Vechi 04.10.2021, 18:39:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Iorest, dacă îmi permiți iarăși sa subliniez același aspect în care îți spuneam ca trebuie sa înțelegem textul biblic în contextul în care a fost adresat...

În epistola către evrei a lui Pavel, mai exact capitolul 5,Pavel se adresează evreilor...

Deci le spune că :
"1.Căci orice arhiereu, fiind luat dintre oameni, este pus pentru oameni, spre cele către Dumnezeu, ca să aducă daruri și jertfe pentru păcate;
2.El poate să fie îngăduitor cu cei neștiutori și rătăciți, de vreme ce și el este cuprins de slăbiciune.
3.Din această pricină dator este, precum pentru popor, așa și pentru sine să jertfească pentru păcate.
4.Și nimeni nu-și ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum și Aaron."

Acesta fiind textul invocat de tine pentru a descrie cum vede Pavel calitățile unui arhiereu. Dar dacă citim până finalul textului, se precizează," dupa cum și Aaron ", și este evident ca adresându-se evreilor, el descrie de fapt preoția vechi-testamentara, Arhiereu referindu-se la Mare Preot, cum este și tradus în alte variante ale Bibliei.

Tot Pavel continua:

"5.Așa și Hristos nu S-a preaslăvit pe Sine însuși, ca să Se facă arhiereu, ci Cel ce a grăit către El: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut".
6.În alt loc se zice: "Tu ești Preot în veac după rânduiala lui Melchisedec".
7.El, în zilele trupului Său, a adus, cu strigăt și cu lacrimi, cereri și rugăciuni către Cel ce putea să-L mântuiască din moarte și auzit a fost pentru evlavia Sa,
8.Și deși era Fiu, a învățat ascultarea din cele ce a pătimit,
9.Și desăvârșindu-Se, S-a făcut tuturor celor ce-L ascultă pricină de mântuire veșnică.
10.Iar de Dumnezeu a fost numit: Arhiereu după rânduiala lui Melchisedec."

Deci in noul testament nu mai avem alt Arhiereu sau Mare Preot decât pe Hristos. Hristos este singurul Arhiereu și noi suntem :

Iar voi sunteți seminție aleasă, preoție împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiți în lume bunătățile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată,"(1Petru, 2,9)

Deci Hristos e singurul Mare Preot și cei ce îl urmează sunt singura preoție....

Restul sunt rânduieli umane.... Despre slujirile in cadrul Bisericii am dat texte. Desigur se pomenește despre resbiter, diacon, episcop, aici referindu-ne stric la aspectul administrativ, în care presbiter însemnă bătrân, diacon (slujitor) și episcop (supraveghetor). Iar despre slujirile și darurile spirituale (prooroci, predicatori, vorbiri în limbi, tămăduire etc)...

Dar sa nu confundăm asta cu preluarea Bisericilor Tradiționale a elementelor de slujire, ritual, arhitectura etc din iudaism și cultura greaca, romana și orice alt substrat pe care s-a dezvoltat creștinismul ca și instituție umană...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.