View Single Post
  #19  
Vechi 01.07.2013, 20:03:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit « Omul cinstit este cel care știe rostul adevărat al societății »

Fragment dintr-unul din interviurile realizate, în anii 2005-2007, de scriitorul Adrian Alui Gheorghe cu vrednicul de pomenire părintele arhimandrit Iustin Pârvu. Interviurile vor apărea într-un volum aflat în pregătire pentru tipar



Spune Sfânta Scriptură: „Cei lipsiți de povățuitori cad ca frunzele”. Care sunt sfătuitorii lumii noastre? Care e calitatea povățuitorilor vremii noastre? Câți dintre ei sunt falși povățuitori?
În perioada aceasta, în care s-au introdus idei de-a valma în capetele creștinilor, în care lucrurile grave sunt puse la un loc cu cele facile, ca să-l buimăcească pe om și să nu mai știe ce e serios pe lumea asta și ce nu, aproape nu mai știi cum să socoți calea pe care merge omul.
“Dacă omul ar asculta glasul intim al lucrurilor…”
Oamenii nu mai știu ce să înțeleagă din ce li se întâmplă, sunt sub vremi, speriați și nu știu pe cine să creadă, pe cine să asculte între vocile care îi ademenesc cu tot felul de oferte care mai de care mai goale de conținut și de satisfacție morală. Omul e neîncrezător total în tot ce are în față. De ce? Pentru că s-a obișnuit să-i decidă altul soarta, nu să și-o decidă el singur, s-a obișnuit să-i spună alții ce să facă, cât să muncească, unde, omul nu mai are viața lui și intimitatea lui, nu mai are rugăciunea lui, s-a îndepărtat de tot ce ține de libertatea lui interioară. Nu mai citește, nu mai visează, nu mai comunică, nu mai are spirit de analiză ca să înțeleagă de unde vine și ce are de făcut, ce e bine și ce-i rău. Că nu tot ce se întâmplă în jur îi e bine menit. Lipsește spiritul critic asupra a tot ce se întâmplă. Fuga după timp e doar o iluzie, căci timpul nu poate fi domolit. Oamenii citesc ziare, se hrănesc cu ele, dar acestea sunt pline de ce vrei și de ce nu vrei, dacă te iei după ele îți pare că pe lumea asta numai vrăjmașul mai lucrează. Doar câte un articol pe ici, acolo, rătăcit prin pagini care mai spune ceva adevărat, profund, în rest totul pare a fi caricatura vieții pentru care ne-a lăsat Dumnezeu. În lume, la televiziune, în presă, lucrează mai mult inspirația vrăjmașului care are la cheremul lui toate mijloacele ca să lupte împotriva moralei creștine. Civilizația n-a pregătit omul să se confrunte și cu roadele tari ale civilizației și de asta omul pare rătăcit în mijlocul lucrurilor pe care tot mintea omenească și impulsul lui Dumnezeu le-au pus la cale. Dacă omul ar asculta glasul intim al lucrurilor, dacă nu s-ar îndepărta de sinele său speriat și chiar îngrozit de ce vede, altfel ar controla realitatea. Omul, dragul meu, nu s-a schimbat de la începutul lumii până azi, s-au schimbat numai contextele, au evoluat condițiile.
Povățuitorii? Povățuitori sunt profesorii în școală, povățuitori sunt părinții, povățuitori sunt ziariștii, scriitorii, intelectualii în general. Povățuitori sunt bătrânii pentru tineri, cei care știu pentru cei care nu știu. Povățuitori sunt și politicienii, atâta timp cât mai au ideea de morală, așa cum aveau politicienii de pe vremuri și aici mă refer numai la cei care au slujit patria și și-au făcut din asta țel absolut, mod de viață. Fiecare dintre povățuitori va da seama, mai apoi, pentru cât de cinstiți au fost cu cei pe care i-au învățat. Când înveți pe altul, când povățuiești, arunci o sămânță. Dacă sămânța e mincinoasă, ea va rodi pe măsură.
“Minciuna este o industrie foarte bogată și rentabilă”
- Sfânta Scriptură spune că „în cuvânt este putere”. Care e puterea cuvântului în relațiile dintre oameni? S-a degradat cuvântul în epoca noastră?
Adevărat…! Omul este măsura a ceea ce spune. Îmi amintesc, legăturile acestea, realizate prin cuvânt, între oameni, erau totul în satele noastre, în așezările noastre din alte vremuri. Buna vecinătate era ca o fixare temeinică a omului pe pământ, între ceilalți oameni. Acum, la bloc, oamenii nu mai comunică, nu se cunosc între ei, necunoscându-se nu se mai iubesc și nu se mai prețuiesc unii pe alții. Lipsa de comunicare îi face nefericiți, nesociabili, nu se mai influențează unii pe alții în bine, să aibă unul rușine față de celălalt, să aibă respect tânărul față de bătrân.
- Baza societății noastre e minciuna?
Baza societății noastre…? Nu. Să știți că eu n-aș putea să spun că baza este minciuna, doar pentru că cei care sunt și au răspunderea unui popor sunt mincinoși…! Nu. Mincinosul minciună vorbește. Ca și hoțul… Hoțul de furt se teme. Omul cinstit este cel care știe rostul adevărat al societății. Dar, vedeți, oamenii s-au influențat unii pe alții, adică eu te șicanez pe tine ca să obțin ceva, ca să-mi plătești cinstea. La rândul tău tu vei șicana pe altul, pe care îl obligi să fie necinstit. Oamenii s-au obișnuit, în societatea noastră, că cinstea se cumpără, ca orice marfă. Ca și adevărul. Societățile de acest tip, în care cinstea e disprețuită, sunt jalnice. Dar până și țăranul noastru, altă dată cu frică de Dumnezeu și de lege, a devenit și el așa, duplicitar, mincinos și asta pentru că intelectualul l-a învățat. Vina grea și povara grea revine și în acest caz intelectualului…
Îmi pare rău că spun lucrul acesta, dar cei care au divorțat primii de valori, de cinste, spre părerea de rău a mea, au fost oamenii învățați ai satului și ai orașului. În 1947 –1948, când s-a schimbat programa școlară, după preluarea puterii de către comuniști, nu au venit alți învățători în școlile noastre, aduși de cine știe unde… Nu! Același învățător, în locul rugăciunii „Tatăl nostru”, cu care începea o zi la școală pe trimestrul întâi, a intrat în clasă pe trimestrul al doilea și a spus copiilor: Să începem ziua cu „Internaționala”! Ei, icoana a fost spartă de pe perete, a fost scoasă și nu de către cineva străin, ci chiar de învățătorii care vorbeau de semnificația ei cu ceva vreme înainte. Băieți, există Dumnezeu? întrebau tot ei, după ce cu puțină vreme înainte spuneau că respectăm, cinstim, ne închinăm, urmăm învățătura bisericii noastre. Au întors-o cu 180 de grade.
Și-atuncea când mai spune adevărul?, se întreabă țăranul nostru. Ce ne-a spus până acuma, sau ce ne spune de aici încolo, că nu există Dumnezeu…? Că astea sunt povești ale trecutului, că Dumnezeu a murit, că Dumnezeu este o înșelăciune a burgheziei și multe alte lucruri, încât omul, săracul, a fost complet dărâmat. Ca și un copil în casă, când tata îi spune una, mama îi spune alta, la frățiorul cel mare vede alta, copilul acesta nu știe ce să mai facă. Ei bine, de atunci merge poporul ăsta în minciună. Și crede minciuna, o caută, se lasă mințit…
Omul nostru caută senzaționalul, dacă un lucru nu i se prezintă ca ieșit din comun, umflat, mincinos, nici nu-l ia în seamă. Ăăăă! o să fie un cutremur, fiți atenți! de 70 de grade! O să fie cutremur, se dărâmă Thailanda! Oceanul Pacific a intrat în Africa, s-a dus în America, domnule! Se-ntâmplă lucruri extraordinare! O cometă, fiți atenți!, mai are cinci metri până la planeta noastră! Și așa, bieții oameni, săracii, sunt înnebuniți, uită de toată mizeria și greutățile, umblă să-și conserve pielea. Da, minciuna! Mă-ntreabă oamenii: Părinte, oare e adevărat că o să fie un cutremur, că așa anunță la televizor tot felul de indivizi…? Măi băieți, vedeți-vă de liniște, stați în bloc, acolo, nu coborâți, nu dormiți pe străzi, că nu-i nimic. Da, dar uite că ne spun de două săptămâni la radio și… Măi, stați liniștiți că nu se-ntâmplă nimic.
- Profeți mincinoși…
Profeți mincinoși, da, domnule! Dar minciuna este o industrie foarte bogată și rentabilă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote