View Single Post
  #273  
Vechi 06.10.2016, 09:31:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mai citește pe aceasta tema. Însăși Maica Domului s-a rugat ca, la adormirea ei, sa nu vadă fetele diavolilor în timp ce sufletul ei se ridica la cer. Chiar crezi ca-i putem păcăli și pe diavoli? Nu. Pur și simplu, cu mântuirea nu e de glumit. Unii merg direct în Rai, iar alții sunt opriți din drum. Unii ajung în Rai mai târziu, pentru rugăciunile rudelor. De aceea se fac parastase.

Necuratul caută să bagatelizeze mântuirea, ca sa credem și noi, ca sectele, ca aceasta ni se cuvine pentru ca pomenim Numele lui Hristos. În acest fel, ne face locatari ai iadului. Lărgirea artificiala, prin ecumenism, a caii ce duce la Rai este o minciuna imensa în măsura sa piardă multe suflete. Hristos S-a răstignit cu un rost. Subestimarea acestuia nu are cum sa fie pe placul lui Dumnezeu.

Un patron care a investit mult într-o afacere ce va face dacă un angajat își face de cap? Îl da afară. Așa se întâmplă și cu noi. Hristos S-a răstignit pentru noi pentru a ne face locatari ai Raiului. Dacă Îl negam prin faptele noastre ori Îi subestimam jertfa, pe Maica Sa ori chipul Sau, zugrăvit uneori prin minune, Hristos suferă atât de mult, de parcă fiecare din noi L-am răstigni. Ne mai trimite câte o boala ori un necaz sau o carte scrisa de vreun sfânt și ne lasă să alegem calea pana în ultima clipa. Apoi îi lasă pe necurati sa-si îndeplinească misiunea...

Ortodocsii de la noi și din alte părți nu pot fi de acord cu o credință artificiala, pe placul lumii, dar nu pe placul lui Dumnezeu. Ortodocșii știu în ce cred și de ce cred, iar cei care nu știu astea se informează. Viețile Sfinților ne dau garanția ca mântuirea exista, dar se obține cu greu. Ecumenismul este o lucrare vicleana, de înșelare a vigilenței creștinului. Atunci când punem ortodoxia pe același plan cu alte credințe ne asumam ereziile lor. Astfel, ortodocsii lupta mai puțin cu păcatul și ajung în număr mai mare în iad.

Preoții sunt chemați sa ne ajute sa ne mântuim, nu sa ne împingă în iad.
bineinteles ca am citit si eu cartea scrisa de Nicodim Mandita "Vamile vazduhului". Numai ca el citeaza in scrierile sale, o carte dubioasa aparuta prin sec XI-XII care vorbește despre o crestina pe nume Teodora, care după moarte, in timp ce sufletul ei mergea spre cer, acesta a fost impiedicat de diavoli pentru diferite pacate savarsite de ea in viata. Parintele ei duhovnicesc, Cuviosul Vasile cel Nou, fiind în rugaciune, a fost instiintat despre aceasta si a inceput sa verse lacrimi pentru sufletul ei, iar aceste lacrimi de rugaciune au ajutat-o sa treaca mai departe.In literatura religioasa rusa, scrierea a fost numita „Vamile Teodorei” si descrie doar 20 de vami, care ulterior au fost zugravite pe peretii mai multor biserici, inclusiv la intrarea în pesterile Lavrei din Kiev. Din spatiul rusesc, acesta invatatura a patruns si la noi. Precizez că Biserica Ortodoxa NICIODATA nu a recunoscut aceasta scriere ca facand parte din Traditia Bisericii. Acum te intreb, de unde stii ca Maica Domnului s-a rugat pentru a trece de aceste asa zise vami?
ps: ceva suport biblic, EXISTA care sa sustina acesta invatatura a vamilor vazduhului?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote