View Single Post
  #42  
Vechi 02.02.2013, 14:07:28
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
As vrea, recunosc, dar stiu ca nu am sanse si atunci mai bine sa nu ajung sa ma indragostesc de el. Cei care au vorbit despre stricarea carierei lui nu ma cunosc pe mine si imi aduc acuzatii nefondate. Nu as fi niciodata in stare sa-i fac rau unei persoane dragi.
Eu vreau sa aud exact raspunsul la intrebarea subiectului : ,,Cum pot evita iubirea neimpartasita?", adica ,,Cum fac sa nu ma indragostesc de un om la care nu am deloc sanse?"
Cred ca intrebarea cea mai corecta ar fi "Cum sa faci sa nu te mai indragostesti?"
Nu stiu daca ti-a mai spus cineva, dar romantismul este o forma bolnava a Iubirii poruncite in evanghelie. Aceasta boala a romantismului a distrus multe vieti si a chinuit multe suflete. Iubirea poruncita in Evanghelie este cu totul de alta factura si nu robeste vointa, nu chinuie inima si nu tulbura mintea celui ce o contempleaza. Ci, dimpotriva, hraneste duhul omului, intareste vointa cea buna si parjoleste buruiana rautatii din sufletele noastre. In iubirea din Evanghelie nu este vorba despre a primi ci despre a te darui.

Am auzit la arhim. Arsenie Papacioc o relatarea din viata unui sfant episcop (al Alexandriei parca) ce facea multa milostenie incat i s-a dus vestea si multi bogati din imperiu au inceput a-i trimite daruri stiind ca le va da mai departe. In acele momente a avut o vedenie cu Mediterana plina de corabii cu aur si a auzit Cuvantul zincadu-i: "Cine dintre noi e mai milostiv, tu sau Eu?" Spe ca aceasta istorisire sa te ajute sa iti gasesti echilibrul duhovnicesc care iti lipseste atat de mult.
Reply With Quote