Subiect: De ce?
View Single Post
  #4  
Vechi 04.03.2012, 23:08:19
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
De ce a permis Dumnezeu una ca asta?De ceeee?..
Draga Iuli,
Dumnezeu nu predispune mai dinainte viata nimanui, caci atunci am fi ca niste papusi in mana Lui. Ci El zice: "Iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si samanta ta, iubind pe Domnul Dumnezeul tau, ascultand de glasul Lui si lipindu-te de El: caci de aceasta atarna viata ta si lungimea zilelor tale."
Raul din lume la care suntem martori a existat dintotdeauna. Numai citind in Biblie te infiori de ceea ce este capabil omul fara frica de Dumnezeu.

Cand Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Sau in lume i-a predispus sfarsitul? O, nu. Dumnezeu, cunoscand bine inima omului, stia ca odata trimis Fiul Sau pe pamant sa aduca omului vestea cea buna a indurarii Lui, Acesta va sfarsi blamat, condamnat si ucis. Nefacand nimic sa suporte macar o judecata, Singurul fara de pacat, a fost condamnat la moartea cea mai groaznica si mai rusinoasa, moartea pe cruce. Daca Binele venit in lume este respins si ucis, ce sa mai zicem de noi? Am putea sa zicem noi: "Doamne, de ce ai ingaduit sa fie ucis Fiul Tau?" Raspunsul Lui se intelege din Evanghelie. Fara jertfa nu este iertare de pacate. Fara Jertfa lui Iisus Hristos, nici tu, nici eu, nimeni nu ar fi avut parte de mantuire. Insa Hristos a spus: "Crezi ca n-as putea sa rog pe Tatal Meu, care Mi-ar pune indata la indemana mai mult de douasprezece legiuni de ingeri? Dar cum se vor implini Scripturile care zic ca asa trebuie sa se intample?"

Revenind la noi. Stii tu cati au murit pentru Hristos? Noi astazi, da, ii cinstim ca mucenici dar in vremea aceea? Familiile lor decimate si copiii lor ramasi in urma? Sau copiii ucisi de Irod? Ce cuvinte au putut mangaia acele mame, cand spune Biblia ca nu vroiau sa fie mangaiate? Ce sa mai zicem de lupte intre neamuri, de razboaie, etc.? Omul, caruia Dumnezeu i-a pus inainte viata si moartea, binele si raul, omul este cel care a ales.

Cat despre copilasii amintiti de tine, fii pe pace. Sunt bine acolo, cu Tatal lor... Nu intelegem noi lucrurile tainice ale lui Dumnezeu. Dar sa nu ne revoltam doar pentru ca nu pricepem acum. Vom intelege lamurit cand va veni ziua aceea pentru fiecare.
Ma bucur cand zici ca ti-ai pus inima sa te apropii de Dumnezeu. Te asigur ca nu tu esti cea care ai facut prima pasul, ci El te-a chemat mai intai caci este scris "Nu voi M-ati ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi". si in alta parte "Tocmai de aceea v-am spus ca nimeni nu poate sa vina la Mine, daca nu i-a fost dat de Tatal Meu."

E trist ce se intampla in lume dar bucura-te, caci Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Sau tocmai ca sa ne izbaveasca de lumea aceasta si de stapanitorul lumii acesteia, diavolul.

Har si binecuvantare de la Tatal nostru.

"Va las pacea, va dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o da lumea. Sa nu vi se tulbure inima, nici sa nu se inspaimante... "Daca M-ati iubi, v-ati fi bucurat ca v-am zis: "Ma duc la Tatal." (Ioan.14:27, 28)

Last edited by ucenic; 04.03.2012 at 23:14:30.
Reply With Quote