Subiect: De ce?
View Single Post
  #5  
Vechi 04.03.2012, 23:52:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Buna!Vreau sa va cer parerea cu urmatorul lucru,caci am alunecat in prapastie de tot.O sa va spun pe scurt.Acum ceva vreme m-am decis sa ii dedic mai mult viata mea lui Dumnezeu,dar ceea ce vad in jur ma omoara,In ultima luna am vazut la protv doua cazuri in care parintii si-au omorat copiii.De ce a permis Dumnezeu una ca asta?De ceeee?Fiinte atat de nevinovate,de ce a permis sa fie ucisi de acei monstrii?Iar apoi in lumea in care traim nimic nu mai e corect,oameniisi-au pierdut umanul din ei,traim intr-o jungla in care chiar daca esti bun,raul te pune la zid...unde mai mult castiga raul decat binele.Oamenii au inima de piatra si sunt doar pe interes....m-am saturat de lumea asta.De ce ingaduie Dumnezeu asta cand este atat de mare??Unele lucruri rele in viata ni se intampla fara o explicatie,fara sa platim pentru anumite pacate,ci doar se intampla.Dar de ce.Pe mine asta ma distanteaza de Dumnezeu..sau mai vad oameni dornici sa ii slujeasca prea mult lui Dumnezeu si cad in extreme,sunt foarte obsedati de orice si practic dau in schizofrenie..dar de ce ingaduie Dumnezeu asta??
...Ridica-te, copila. E mult prea devreme sa fii ingenunchiata acum. Esti la inceput de drum, iar Golgota abia se asterne la picioarele tale. Cu atat mai mult cu cat se pare ca ai inceput sa constientizezi. Mult timp vedem, dar suntem orbi, auzim, dar nu patrundem si nu intelegem ce se peterece. Acum ceea ce se intampla cu tine sunt doar semnele unei perceptii, o buimaceala ca revenirea de dupa o betie strasnica, aproape de coma. Nu da vina pe Dumnezeu. Nici macar n-ai apucat sa-L cunosti. Cand vei incepe cat de cat sa intelegi, vei realiza ca esti cu mult mai in urma fata de cat iti inchipui acum ca esti. Lumea asta i-a fost data in stapanire altcuiva. Nu te mira de tot ce se intampla. La cat timp ne-a ramas pentru rugaciune, nici nu s-ar putea intampla altfel. Ca sa parcurga o anumita distanta, sau pentru ca graul de pe miriste sa ajunga paine, era nevoie de multa truda si timp indelungat. Cu toate acestea oamenii isi faceau mai mult timp sa se roage. Acum, distanta dintre doua tari indepartate se poate face in cateva ore, iar graul de pe miriste ajunge paine alba pe masa noastra in timp record, dar nimeni nu mai simte nevoia sa se roage, ca sa nu mai spun ca in mod normal ar fi trebuit sa ne ramana mai mult timp pentru rugaciune.
Da, oamenii au inima de piatra, dar cine sunt acesti oameni? Si cine suntem noi pentru cei din jur? Dar pentru Mantuitorul Hristos, cum suntem? Suntem buni? Oricat ne-am ascunde, fiecare dintre noi suntem niste monstri, dar lumea noastra interioara are justificari si circumstante.
De ce ingaduie Dumnezeu?... Biet copil... Arunca-ti o privire catre vietile sfintilor sa vezi cam cum s-au sfarsit majoritatea dintre ei. Astazi mi s-au umezit ochii la Sfanta Evanghelie cand Mantuitorul l-a luat in ceata ucenicilor apostoli pe Natanail. Intr-o clipa m-a dus gandul la Filip - (14 noiembrie) răstignit pe cruce;
Bartolomeu - (11 iunie și 25 august) zis și Natanail; răstignit, jupuit și decapitat

Mult timp nici eu n-am inteles. Nici acum nu sunt sigur ca inteleg. Ce este moartea si cine ne-o trimite? Dar mai ales de ce? Chiar crezi ca e ceva pe lumea asta fara un rost? Dar viata ce este si ce am reusit sa facem din ea? Cat din tot ce credem ca ne apartine, am constientizat ca de fapt ii datoram lui Dumnezeu? I-am multumit indeajuns? Ne-am impartasit cu vrednicie?
Nelinistile si tulburarile noastre se datoreaza absentei lui Dumnezeu din noi. Cand e cu noi, pacea Lui ne stapaneste in cele mai ingrozitoare momente. Deci, apropie-te de Dumnezeu, nu te indeparta. Plangi si pentru lume, dar incearca sa plangi si pentru tine insuti fiindca esti implicit parte din aceasta plaga ce se intinde si peste madularele sanatoase.
Doamne ajuta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote