View Single Post
  #570  
Vechi 20.05.2019, 12:14:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, preamilostiva Fecioara, Doamna de Dumnezeu Nascatoare, turturea iubitoare de fii, a cerului si a pamantului singura stapanitoare Imparateasca, ceea ce ii primeste cu dragoste pe toti cei ce se roaga tie, mangaietoarea celor necajiti! Nadejdea mea, Preacurata Fecioara de Dumnezeu Nascatoare! Bucura-te, leagan alb de iasomie, Catre care-n roiuri fluturii coboara, Bucura-te, raza stelei din vecie! Bucura-te, Maica pururea Fecioara, Dulcea mea, Marie! Stapana a Ingerilor, Doamna a lumii, Buna si Cu-totul-buna, si Lacasul preabun al Lui Dumnezeu cel singur Bun si Preabun: Primeste ca o milostiva cu dragoste aceasta dupa putere mica si smerita multumire, ceea ce esti inchinata totdeauna de toata zidirea si ai stapanire peste toate! Primeste cu blandete rugaciunea de rob! Asculta-ma pe mine, Preadulce Stapana mea, Preasfanta de Dumnezeu Nascatoare, de Dumnezeu impodobita, si cu daruri de Dumnezeu daruita! Imparateasca ceea ce ce cu stralucire de-a pururea stai de-a dreapta lui Dumnezeu cel Bland si Bun! Iubitoare de oameni, iubitoare de bine, iubitoare de milostive, Maica Fecioara, Primeste rugaciunea mea si sa nu ma lepezi pe mine, ca cer de la socoteala si asezarea ta cea milostiva si iubitoare de oameni, sa te rogi Fiului tau cel milostiv, ca una cei ai indrazneala, pentru mine, pacatosul, ca sa asculte intinata mea rugaciune, ceea ce cu zdrobire si cu smerenie s-a facut, si sa nu o defaime pe ea, iese din inima spurcata, ci ca un Indurat si Mult-Milostiv, prin rugaciunea ta, a Preacuratei Maica Lui, sa Se plece, si spre mine cautand, sa ma miluiasca si sa-mi ierte mie toate pacatele mele! Asa fa, Doamna mea, Preasfanta Fecioara, si eu voi fi tie indatorat de-a pururea a propovadui maririle tale, si Darul tau cel negrait, in vecii vecilor!
AMIN!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote