View Single Post
  #106  
Vechi 06.07.2009, 14:07:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Eu cred ca se refera la stiinta cunosterii de Dumnezeu. Si daca ma gandesc, ceea ce numim noi stiinta este o parte din Dumnezeu. Multe s-au descoperit, dar si mai multe se vor descoperi.
Este posibil sa fie vorba despre cunoasterea Lui Dumnezeu, dar este posibil sa fie vorba despre descoperirile stiintifice. Eu merg pe varianta a doua.

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Caci Dumnezeu este, nu? infinit. Toate fenomenele, toate energiile, tot ce inseamna materie, cosmos, nu este oare Dumnezeu (sau ma rog, parte dine El)?
Nu, nu sunt Dumnezeu, nici parte din El. Asta cred panteistii.

Ortodocsii cred ca toata creatia, in orice forma ar fi ea, este sustinuta de pronia divina, de energiile necreate ale Duhului Sfant. Existenta este in Dumnezeu, sustinuta in mod discret si minunat de El, fara sa se confunde cu El, dar fara sa fie in afara Lui. Chiar si Iadul.

Noi suntem in El, pentru ca Dumnezeu este pretutindeni dupa Fiinta. Insa ca Persoane, El este prezent numai in Sfintii Sai, care sunt vase alese, la fel cum erau Adam si Eva la inceput.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote