View Single Post
  #13  
Vechi 27.01.2012, 10:49:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Eu , in general salut prietenii si cunostintele cu Doamne ajuta. In alte cazuri, pe cei din Oastea Domnului ii salut cu Slavit sa fie Domnul. Sefii, persoanele necunoscute cu buna ziua, iar vecinii care nu au treaba cu biserica, eventual sunt si alte confesiuni cu Ciau.
Am fost anul trecut pe la Prislop, unde am cunoscut o tanti pe care am luat-o cu mașina pînă la Hațeg. Fiind weekend, a avut timp să facă un ocol cu noi pe la castelul Huniazilor și la rezervația de zimbri din zonă, așa că am stat de vorbă cîteva ore. Dînsa avea un tic verbal: mereu spunea "Doamne miluiește, Doamne miluiește!" așa, din senin. Foarte des. După o vreme am întrebat-o: Eu sînt de acord cu "Doamne miluiește", dar "Slavă Domnului" cînd spunem? După atîtea rugăciuni de cerere, măcar uneori să rostim cîte o rugăciune de laudă.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am un prieten , care merge la Biserica, si el si sotia.De fiecare data il salut cu Doamne ajuta si el imi tot raspunde Salut, sau mai comic LA revedere. Si asta de un an... si culmea e ca suntem destul de apropiati, ne vizitam si chiar sunt nasa fetitei lui...
Cred ca salutul trebuie adaptat. de la caz la caz...
Cum o cheamă pe fetița lui? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote