View Single Post
  #72  
Vechi 05.02.2021, 14:02:45
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Ti-ai facut un idol din par.Cleopa si din afirmatiile de sectarism ca sa poti face osandiri proletare. Nu te opresc sa crezi in cine vrei. Marturisesc credinta in cele 7 Tr.A si in sCNIP dovedita pe baza proorociilor implinite, pe baza adevarurilor, minunilor, poporului credincios care a crezut, pe baza incoruptibilitatii si luptei pana la moarte fara sa cedez cu anticristul comunist si cu regimul si cu toata lumea, credinta si fapte indubitabile care nu te pot lasa nepasator ca sa manifesti negationism de parca ai avea orbul gainilor, de parca ai fi autist si surdomut si sa ceri la nesfarsit semne si minuni ca sa crezi.
Minti cu nerusinare si incerci prin decredibilizare si defaimare sa inventezi si sa anulezi ce am zis.

Cleopa A ZIS CORECT DESPRE DOGMA ORTODOXA. Este asta un idol??? Poate doar pentru sectari si nebuni...

Marturisesti o credinta in Trompetele Sectaro-Apocaliptice ale NIP pe baza:
1.
- proorocirilor implinite
- adevarurilor
- minunilor


2.
- incoruptibilitatii
- anticristul
- lupta cu comunismul, lupta cu toata lumea



Sectar nerusinat, credinta ortodoxa este cu adevarat intemeiata in proorociri implinite ca ale lui Lavrentie, este intemeaiata in dogma si are o viata Minunata.

Ce zici la 1 pentru NIP este doar experienta si demonizarea din NIP si nu are nimic corect. Nu exista sfant ortodox sa confirme NIP. NIP este secta confirmata de BOR si de sfintii ortodocsi - Cleopa.

DOAR SFINTII ISI DAU CU PAREREA PENTRU SECTE

Apoi treci mai departe si spui indirecti - BOR SUNT CORUPTI, sunt comunisti, NIP sunt nebuni care se lupta cu toti, antihristul...


E o recitare nebuna de cuvinte, buna pentru bolnavii psihic cu tulburari psihice decat pentru oameni normali la cap.

O treci la defaimare si denigrare a BOR, ca sunt comunisti si restul...

Doar atata stii, ai o placa foarte simpla, pe care fara sa vrei o repeti - BOR E RAI, SUNT COMUNISTI, NIP E INCORUPTIBILI...


Citat:
Idolizand pe Cleopa te rupi de Cuvant si te inchizi afara impreuna cu osandirea celor care au facut rau. A fost mare Duhovnic si sfant in toate cu exceptia afirmatiilor sale despre cele 7Tr.A si despre sCNIP. N-a vrut sa vada evidenta, minunile, poporul, credinta, dovezile, marturiile si adevarul. A preferat sa faca pe placul conducerii obediente si colaborationiste cu regimul comunist totalitar. Nu-l judec pentru ca si el in intelepciunea lui isi dadea seama ca mai marii din BOR nu vor crede si atunci a mers pe linia posibila care ferea BOR de massmedia care la vremea aia i-ar fi spulberat pentru asumarea celor 7Tr.A. Poate a procedat intelept, insa acum eu marturisesc adevarul caci minciuna, indolenta si indiferenta ne va duce la pierderea celui mai mare dar al tuturor timpurilor CLD suflat prin cele 7Tr.A de la sfarsit de timp iar ultima Trambitare 6-7 este chiar Domnul Hristos care vine calare pe un calut alb ca sa pastoreasca pe poporul sau cel mic din sCNIP si sa carmuiasca toate neamurile cu un toiag de fier spre Rai.
Cine esti tu sa adaugi exceptia asta "sectara"???? Era bun in toate doar ca era rau cu NIP ??? Ce sectarism iefti.

Iar apoi incepi din nou ca era colaborationst, ca era comunist ca era ASERVIT.. Cleopa era ASERVIT SISTEMULUUI asta zici si apoi zici ca era rau si pnetru asta ce zicea de NIP nu e valid. Cam asta este disursul tau.

Cleopa - un aservit al sistemului, colaborationist, bun in toate, bun in BOR dar rau cu NIP, bun doar doar pentru cele inafara de NIP. Gigele esti incoerent... cand scrii, scrii numai prostii


Citat:
Interesul a fost mai mult politic, caci fiara rosie avea oameni care tineau BOR in slugarnicie prin santaj si amenintari, in obedienta fata de conducerea comunista. Dumnezeu L-a trimis pe Hristos prin Cuvant ca sa sufle prin Trambite nu sa darame BOR ci s-o curete de minciuna, de pacat, de antihristul comunist si s-o intareasca in credinta si in viata sfanta cu gandul la viata vesnica!
Daca BOR si-ar fi asumat Credinta in cele 7 Tr. A atunci ati fost invatati sa credeti si ati fi crezut.
V-ati unit toti in osandirea respectiva, v-ati unit in necredinta, iar necredinta voastra pute in voi cand va luptati cu Credinta lui Dumnezeu.

Nu pute absolut nimic acolo, iar putoarea, daca ea se simte, apare de la trandavia-lenea si necredinta unora care nu vor sa aiba discernamant, nu vor sa inteleaga, nu vor sa asculte, nu vor sa vada si sa auda, nu vor sa creada ci prefera sa taca si sa loveasca la nesfarsit si sa mentina acest blestem peste ei, peste cei ce hulesc cu inconstienta, fie biserica, sfintii si ierarhii din BOR fie Cele7Tr.A si sCNIP pentru CLD.
Din nou negationism, conspirationism si "bor e rai... e comunisiti, politic" - fraze si cuvinte sectare...

Bine ca in BOR sunt oameni intregi la mine si nu sectari nebuni care sa plece cu mintea la plimbare.
Doar nu o sa stam cu satana in brate sa o laudam cum fac sectarii si ereticii.
Credinta noastra in Hristos, credinta curata?? Asta hulesti tu acum ??? Pe care o aparam pe cat putem?
Ne luptam cu fiara, cu satana care vorbeste prin tine.

Deci pute BOR dar nu pute in BOR, iar daca pute nu pute, si este pentru ca pute din cauza sectarilor - ESTE NEVOIE DE PUTINA COERENTA pentru ca minti si te minti pe tine si iti schimbi declaratiile ... esti incoerent in afirmatii.


Citat:
Ai citit acele mizerii postate de MariaMargareta cu radiografia unei secte.
N-ai citit ci doar rastalmacesi cu marsavie ca sa scoti valabila ideea de secta. Nu ti-am aratat diferenta dintre secte, dintre eretici in comparatie cu cele 7Tr.A? N-ai priceput? Reciteste si tine seama de argumente!
Am citit doar mizeria aia de "Lucrarea sectara Cuvantul lui Dumnezeu - Noul Ierusalim" - asta este singura mizerie citita, si din mizeriile de acolo am tras singur concluzia - si o sa pun si pe forum toatae mizeriile de acolo sa vada lumea in ce mizerie sunteti si cat de anti-bor ati ajuns..
Am preferat sursa primara.

Am dat pe carte 20 RON si pe transport 20 RON. Crede-ma ca o am in mana si ma pregatesc de o executie pentru Noul Ierusalim, cu "materialul clientului". Ca de la voi este...

Sunteti sectari si eretici -sunteti ca penticostalii protestantii apocalipticii care hulesc preotii biserica si doar ei sunt buni.

Sunteti o secta si din punct de vedere:
1. Tehnic - pentru ca sunteti in dogma sectara
2. Logistic - pentru ca v-ati izolat si sunteti in izolare
Adica si pe definitie si pe lucrare si pe comportament sunteti SECTA, sunteti sectari, chiar daca evitati aceasta eticheta duhovniceasca dureroasa.

Sunteti o adunatura sectara in toata splendoarea. Sunteti o secta prin excelenta, o adunatura sectara ca la carte. Si da, zicem asta teologi care au experienta. Si Biserica a confirmat si a spus SECTA REA !!!!

O Biserica intreaga spunem ca sunteti sectari si voi la fel cum nu vreti sa schimbati dogma ziceti ca nu sunteti.. Nu pe bune ???

Daca stai in rahat ce vrei sa zicem ca nu miroasa ca nu iti convine tine. Miroase rahatul sectar de la o posta nu te mai stradui sa il acoperi ca nu ai sa reusesti.

Am citit profetiile lui Paisie Aghioritul, ca e ortodox, nu profetiilor altora.


Citat:
Vrei sa ma scoti sectant, hulitor de BOR sau de preoti sau de calugari nepricepand ca eu ii sustin cu adevarat fiindca eu ii sustin in adevar si nu ca tine in minciuna cu interes politic si de imagine prin strategii viclene si desfranate si iresponsabile.
Esti Sectar, hulitor de BOR, defaimator de credinta si de calugari pe care pe toti i-ai porcit in toate felurile in posturile anterioare.
Pentru fiecare ai adus sufieciente defaimari sa scrii o carte.


BISERICA A ARUNCAT ASUPRA TA ANATEMA !!!

BISERICA TI-A CERUT SA TE LEPEZI DE MIZERIA ORDINARA DIN NIP !!!

Pana nu te vei lepada de NIP, esti SECTAR ORDINAR, conform sentintei Bisericii si invataturii Bisericii de care ma tin cu sfintenie !!!


SECTARE, LEAPADA-TE DE EREZIE si REINTRA IN BISERICA PE CALEA DREAPTA A DUMENZEIESTILOR DOGME !!!

Last edited by gpalama; 05.02.2021 at 14:36:01.
Reply With Quote