View Single Post
  #17  
Vechi 11.12.2022, 07:16:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
"Și am văzut fiara și pe împărații pământului, și oștirile lor adunate, ca să facă război ce Cel ce șade pe cal și cu oștirea Lui.Și fiara a fost răpusă și, cu ea, proorocul cel mincinos, cel ce făcea înaintea ei semnele cu care amăgea pe cei ce au purtat semnul fiarei și pe cei ce s-au închinat chipului ei. Amândoi au fost aruncați de vii în iezerul de foc unde arde pucioasă.Iar ceilalți au fost uciși cu sabia care iese din gura Celui ce șade pe cal, și toate păsările s-au săturat din trupurile lor."(Apocalipsa,19,19-21)

"Și am văzut cer nou și pământ nou. Căci cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut; și marea nu mai este."(Apocalipsa,21,1)
Lupta dintre satan si Messia se duce in inimile noastre fiindca miza sunt sufletele noastre, imposibil direct intre ei(dpmdv) fiindca Iisus nu are trup si satan nu exista ca entitate independenta. Cat timp Iisus a fost in trup a fost ispitit de trei ori si nici atunci satan n-a fost de fata, ci in cugetul lui Iisus pentru ca Iisus avea sufletul legat de trup(materie).
Am mai vazut zilele trecute postat un link cu taierea de catre Sf.Nicolae a unui chiparos locuit de un demon, ca urmare a faptului ca demonul nu e independent, nu are un trup al lui.

Parerea mea este ca trupul fiind materie are o inertie statica in sine si de aceea tot spiritul(sufletul) care este legat de materie este tintuit pe loc de aceasta inertie, desi orice materie(orice creatura) are codificat in ea si un cifru al evolutiei pe care nu o poate opri, dar impotriva careia inertia se manifesta; aceasta evolutie se petrece oricum desi insesizabil la scara mica, dar se constata la scara generala. Nu se poate constata cu ceasul schimbarile evolutive ale materiei si de aceea "creationistii" spun ca lipsesc verigile lantului evolutiv care astfel demonstreaza ca ei au dreptate sustinand creatia "hokus-pokus" de 144 de ore(6 zile X 24 de ore=144) ca asa e scris.

De pilda, spatiul si timpul, desi sunt notiuni abstracte, ele fac parte din creatie si de aceea sunt socotite ca facand parte din materie ca dimensiune spatio-temporala; printr-o gaura neagra spatiul se poate comprima neincetat pana apare in timp o consistenta oarecare (gazoasa, apoi lichida, apoi minerala, apoi vegetala, animala, spirituala/duhovniceasca) care umple din loc in loc acel spatiu si-l defineste ca un "bun" creat. Astfel se poate spune ca din nimic a facut Dumnezeu materia.

Am facut aceasta introducere ca un argument al ispitei lui Iisus, sau ca lege a Imparatiei lui Dumnezeu, dar si ca un punct de plecare foarte important spre alte argumentari ulterioare.

Revenind la versetele de mai sus, intr-adevar sunt mai actuale ca oricand, insa as vrea sa intreb ce legatura are invazia extraterestra cu ele(versetele) si cu distrugerea/restaurarea in vremurile actuale?
Sa am rabdare ca va urma?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote