View Single Post
  #848  
Vechi 30.06.2010, 22:59:47
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
mai nene, ai o problema cu ura. si una mare. daca nu rastalmacesti, atunci rezolva-ti problemele cu privere la cum percepi pe cei din jur. cand o face plopul si pere si rachita micsunele, poate...aaaaa... dar nici atunci n-o sa stiu ce-i ura.
Ok,reformulez, nu ai ura ci dezaprobare fata de cei care vestesc Evanghelia.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu ti-am spus ce n-as face eu, adica sa haituiesc lumea pe strazi sau in casele lor doar sa duc cuvantul Domnului mai departe. Nici Dumnezeu si nici mucenicii lui, nu s-au luat de lume ca sa le deschida obligatoriu ochii, ca asa-i mai bine. tu asta nu intelegi.
Se pare ca tu esti cea care nu intelege. Uite ce spune Hristos:

"Și i-a trimis să propovăduiască împărăția lui Dumnezeu și să vindece pe cei bolnavi.
Și a zis către ei: Să nu luați nimic pe drum, nici toiag, nici traistă, nici pâine, nici bani și nici să nu aveți câte două haine.
Și în orice casă veți intra, acolo să rămâneți și de acolo să plecați.
Și câți nu vă vor primi, ieșind din acea cetate scuturați praful de pe picioarele voastre, spre mărturie împotriva lor.

Iar ei, plecând, mergeau prin sate binevestind și vindecând pretutindeni. "

Dupa cum vezi propovaduiau din casa in casa apostolii, si erau persoane care nu ii primeau dar asta nu insemna ca ei nu trebuie sa propovaduiasca "ca suparau pe cineva". Asta e o scuza.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
Este foarte frumos sa vorbesti despre Dumnezeu, dar alta este sa-ti introduci si interpretarile sectei din care provii. Bineinteles ca Dumnezeu ne va judeca si pe mine si pe tine, dar asta nu inseamna ca trebuie sa tolerez sectaria, ca trebuie sa stau stoic si sa indur cum este batjocorita Maica Domnului sau Sfintii Parinti sau Sfanta Traditie.
Nimeni nu batjocoreste pe nimeni, asta e conceptia voastra. Faptul ca NP nu se inchina la sfinti nu inseamna ca ii batjocoresc pe sfinti. Au doar un alt mod de raportare.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
hai sa ne uitam un pic pe site suntem si cand ai sa ai bunul simt sa citesti ce inseamna ortodox, atunci ai sa-ti dai seama ca ori nu ti-e locul aici, ori cine stie te luminezi. ne vaitam atat si dam ochii peste cap, dar nu eu am venit in "casa" ta.
stiu ce inseamna ortodox ca doar dintr-o familie ortodoxa vin.
Aici e sectia "Secte si culte" deci dc tu o consideri casa ta....:)