View Single Post
  #28  
Vechi 14.06.2013, 19:27:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Și eu cred că atunci când un om are mare evlavie la un sfânt, are credință tare în Dumnezeu, Milostivul nostru Părinte săvârșește mari minuni în viața omului. Cea mai mare dintre ele cred că este, după inima mea, aceea de a ține pe om în miezul credinței celei adevărate.
Fără Harul Duhului Sfânt nu știu cum ar fi cu putință credința și o viața de credință. Precum și pacea sufletească și jerta minții trufașe/mincinoase: fără Harul Duhului Sfânt nu se pot petrece.

Ceea ce mă nedumerește un pic pe mine și îmi cam dă bătaie de cap este numărul mare și coloratura extremă a unor mărturisiri care vin din partea grecilor, îndeosebi, în ultima vreme.
Apoi spectacolul destul de viu al unor personaje de pe scena lumii care dau, după opinia mea, o tentă zdravănă de miraculos, de exaltare, de neverosimil, chiar.

Trăiesc un conflict, o neînțelegere între discreția unor credincioși și cumințenia vieții lor, pe de o parte, și spectaculosul exterior al unor declamatori, pe de altă parte.
Nu mai știu să separ sugestia tainică a unor trăitori în Hristos de zgomotul spectacular al unor actori care mă duc cu gândul mai degrabă la numere de magie, circ sau pur și simplu teatru ieftin.

Dar aceasta e doar problema mea, sper să nu se supere nimeni că am expus-o și mai ales sper să nu creadă cineva că pledez pentru îndoială față de prezența Domnului Dumnezeului nostru Viu în viața noastră pământească, în istoria lumii pe care o formăm și împărtășim cu toții.

P.S. În cărțile pe care le iubesc cel mai mult, anume cele scrise de (și despre) Părintele Sofronie, Gheron Iosif, Paisie Aghioritul, Sfântul Siluan, precum și Teofil Pârâianul
dar și în Filocalia (Sfântul Isaac Sirul și Sfântul Maxim Mărturisitorul): atmosfera conlucrării omului credincios cu Harul Duhului Sfânt inspiră o trăire/simțire cugetătoare mult mai delicată și mai apropiată de minunea credinței "simple", fără spectaculos și ostentație.
Mă aflu atras sufletește de această lume duhovnicească, iar nu de alte lumi, ceea ce însă nu mă îndreptățește să fac mai mult decât să îmi mărturisesc, onest, preferința.
Domnul să ne miluiască și să ne mântuiască!
Reply With Quote