View Single Post
  #5  
Vechi 10.05.2023, 20:52:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Cornilescu 1921 , Matei cap. 3
El zicea: „Pocăiți-vă, căci Impărăția cerurilor* este aproape."

Anania Matei 3:2
2 și zicând: „Pocăiți-vă, că s'a apropiat împărăția cerurilor !“

S-a apropiat Împărăția Cerurilor, mi se pare că e mai dinamică descrierea, adică Împărăția Cerurilor se apropie prin Hristos de ei, cred că e mai aproape traducerea de tâlcuiri.

Nu știu cum e mai precis textual vizavi de originalul din aramaică, dar ușa mântuirii e Hristos, și dacă el se apropie s-a apropiat împărăția cerurilor.

Ioan 9:16
Zis-a Domnul: Eu sunt ușa: De va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla.
__________________

Matei cap 3:7 (Cornilescu 1921)
Dar cînd a văzut pe mulți din Farisei și din Saduchei că vin să primească botezul lui, le-a zis: „Pui de năpîrci*. cine v’a învățat să fugiți de mînia** viitoare?

Matei 3:7 (Anania) Dar văzând Ioan pe mulți farisei și saduchei venind la botezul său, le-a zis: „Pui de vipere, cine v'a învățat să fugiți de mânia ce va să fie?

Cum o fi năpârci sau vipere pe originalul din Matei ?

De ce trebuie scrise cu majuscule Farisei și Saduchei, de parcă ar fi Fiul, Tatăl și alte persoane cu rezonanță biblică, ei fiind personaje cu vicleșug și nu sunt nici prenume sau nume?

_________________

Cornilescu Matei 3:10. lată că securea a și fost înfiptă la rădăcina pomilor: deci, orice pom*, care nu face roadă bună, va fi tăiat și aruncat în foc.
Anania Matei 3:10
10 Iată, securea stă la rădăcina pomilor, și tot pomul care nu face roadă bună se taie și se aruncă'n foc.

Securea stă la rădăcina pomilor (în așteptare să taie) o acțiune viitoare adică v. Anania, sau a și fost înfiptă cum zice Cornilescu ?

_____________

Cornilescu Matei 3:16
16. De îndată ce a fost botezat-, Isus a ieșit afară din apă. Și în clipa aceea Cerurile s-au deschis și a văzut pe Duhul lui Dumnezeu pogorîndu-Se în chip de porumbel și venind peste El.
Anania
16 Și după ce a fost botezat, Iisus a ieșit îndată din apă, și iată cerurile I s'au deschis; și Ioan a văzut Duhul lui Dumnezeu pogorându-Se ca un porumbel și venind peste Dânsul.

Deci în Cornilescu lipsește acel Ioan a văzut Duhul lui Dumnezeu, din Cornilescu se înțelege că Iisus a văzut Duhul lui Dumnezeu după ce a ieșit din apă.
________________

v.Cornilescu Matei 3:17
Și din ceruri- s’a auzit un glas care zicea: „Acesta** este Fiul Meu prea iubit, în care îmi găsesc plăcerea
v. Anania Matei 3.17
17 Și iată, glas din ceruri grăind: „Acesta este Fiul Meu Cel iubit întru Care am binevoit!


Am găsit și traducerea 1914 de pe vremea lui Carol 1,

17. Și iată glas din ceruri zicând: acesta este Fiul meu cel iubit, întru carele am binevoit.

Deci de unde aduce Cornilescu formularea cu Fiul întru care îmi găsesc plăcerea ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.05.2023 at 21:04:03.
Reply With Quote