View Single Post
  #15  
Vechi 25.11.2006, 13:14:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bravo Luly,bine ca a venit,in sfarsit,cineva documentat in BOSV care sa se confrunte cu Traditie si nu numai,in cele ce diferentiaza BOR de BOSV.Pana acum au mai postat credinciosi pe stil vechi,dar nimeni n-a venit cu argumente(cu lectia invatata) asa cum ai venit tu,ba chiar mai mult,sau si cam evaporat nemaiparticipand la nici un fel de conversatie spirituala,ori sociala pe acest forum.....si nu stiu de ce?,doar in afara de calendar,diferente in ceea ce priveste sf.scriptura si randuiala bisericii nu exista,chiar din contra,cei pe vechi sunt mai dogmatici,si aceasta este o constatare nu doar o banuiala.Eu nu sunt atat de religioasa,sunt mai neutra din unele puncte de vedere,dar apreciez ravna unora de-a marturisi adevarul si credinta,iar cat despre BOSV nu cunosc prea multe,dar am citit cate ceva si consider intr-o oarecare masura ca sunt teorii evidente despre unele neclaritati in aceasta schimbare a calendarului.Pe de alta parte,ma intriga putin faptul ca,intr-adevar exista o oarecare dovada de nesupunere fata de patriarhie,dar si din partea acesteia un resentiment fata de BOSV,mai puternic decat fata de alte religii eretice si mult mai neconforme sf.scripturi.Cat despre mine,sunt crestin ortodox si asa intentionez sa raman.......