View Single Post
  #3  
Vechi 31.01.2011, 13:29:49
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
...pentru ca intelectualii nu mai iau in calcul decat capacitatile lor intelectuale ca si pe un bun de sine dobandit nemaitinand seama demult de Dumnezeu, a dus pana la urma urmei la urmatoarea situatie:

,,Para-se ca a venit deja vremea ca planeta noastra sa isi incheie menirea.
Acum oameni destepti si intelectuali se pregatesc sa-l poata primi pe Antihrist.
Intelectualii sunt o nuca tare, nu pot fi lesne stapaniti:
vorbeste poporului simplu, si indata va intelege ce i se spune."

Staretul Tadei - Manastirea Vitovnita (satul Vitovnita - sat Romanesc din partea rasariteana a Serbiei)
Sa nu exageram Simona!....Nu generaliza...Intelectualii adevarati, cu respect de Dumnezeu si de sine...sunt departe a fi asimilati celor zugraviti de tine...Si daca n-ar fi fost intelectualii oare in ce gen de societate traiam? Un intelectual cu clasa stie vorbi atat omului simplu( nici un om nu e simplu de fapt , ci mai putin instruit poate) cat si unuia aidoma lui...Importanta este credinta, care ii uneste ....

ps. intr-o biserica un preot de cate ori poate loveste intelectualitatea...m-am tot caznit sa inteleg de ce...si mi-am raspuns....inainte a fost zugrav, s-a facut preot cand era musai sa fie cat mai multi(nu e ortodox)...si e asa mandru cand predica , incat uita total sa spuna arivist in loc de...altruist de ex....si foloseste multe alte cuvinte aiurea...altfel e simpatic cu burdihanul lui si ochelarii peste care priveste mereu...
Reply With Quote